| Tania59 a întrebat:

Buna TPU.Acum ceva timp, adica in iarna am fost infestata cu scabie.M-am tratat, mi-a trecut.
Cam prin februarie-martie mi-au aparut din nou niste bubite, nici eu nu stiu sigur daca a fost scabie sau au aparut de la transpiratie, intr-un final au trecut si acestea.
Problema este ca azi mi-au aparut multe bubite pe picioare si nu stiu de ce.Din cate stiam perioada de incubatie e doar 3-4 saptamani, deci chiar nu stiu.Mai am o varianta de la ce sunt ..acum 2 zile m-am epilat si e posibil sa fii facut o alergie sau iritatie.
Deci chiar nu stiu ce sa fac.Am si senzatie de mancarime.Ce ar putea fi? Ce sfat imi dati? Ce sa fac ca sa dispara aceste bubite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, văd că NU ai auzit de DERMATOLOG sad

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te vada un medic dermatolog sau macar medicul de familie. http://www.i-medic.ro/boli/sindromul-premenstrual-sau-pms