| Voisapetechi a întrebat:

Acum o luna am dat peste un articol despre nebunie care m-a speriat groaznic.De atunci mi-e teama sa nu devin astfel (stiu ca e o teama fara motiv! ) si am anxietate din cauza asta.La inceput starea mea era grava : plangeam,eram nelinistita, aveam insomnii si periodic atacuri de panica.Nu mai rezistam sa ma vad asa in fiecare zi asa ca am rugat-o pe mama sa mergem la psihiatru,care mi-a recomandat sa fiu pozitiva, si sa iau niste pastile calmante (initial 5 pastile pe zi)
Incet-incet am micsorat doza pentru ca eram constienta de faptul ca pastilele iti dau o stare de bine doar pe moment,pana cand am ajuns sa nu mai iau deloc si sa reusesc sa fiu calma.
Din acel moment mi-am zis ca o sa lupt pana cand anxietatea nu va disparea,si lupt,insa cand imi amintesc de toti oamenii aia a caror viata a fost ruinata din cauza nebuniei ma ia un fior rece si negativismul imi revine iar. Spuneti-mi va rog, cum pot stopa gandurile negative si cum pot sa ma conving odata pentru totdeauna ca n-o sa am boala care ma sperie atat de mult?
Am 15 ani, invat bine si sunt printre primii in toate si nu vreau ca anxietatea sa-mi afecteze cumva viata.sad
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Nu o sa poti sa uiti daca te gandesti mereu la asta. Nu exista metode prin care sa poti uita ceva dar chiar si asa nu cred ca are de ce sa iti fie frica nu stiu ce fel de articol ai citit pe net dar ia in minte ca majoritatea lucrurilor pe care le citesti si le vezi la tv sunt tampenii. Chiar si asa mie imi pari o persoana sanatoasa mintal si puternica pana la urma ai renuntat sa mai iei calmantele singurul lucru care te facea sa te simti mai bine iar tu alegi sa te bazezi pe forte proprii. Poate ca nu pare mare lucru pentru tine insa pentru altii e o decizie grea ba chiar imposibila daca asi fi in locul tau eu nu stiu daca asi fi renuntat la ele.
Asta demonstreaza ca ai un psihic puternic! Prin urmare nu ai de ce sa te temi. Poti ajunge la nebunie daca ai un psihic slab si cedezi sub presiune, ceea ce nu e o problema in cazul tau. Poti avea probleme mintale din cauze fizice adica te ai nascut cu problema asta. Nu sunt eu mare psiholog insa sper ca te am ajutat iar daca vrei sa vorbesti despre ceva lasa mi un mesaj si te ajut cum pot sau vorbeste cu mama ta. Sper sa treci peste cu bine happy

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Bobby711):

Trebuie,in primul rand, sa inteleaga ca nu are o problema reala, iar apoi va disparea aceasta anxietate de la sine.Este de ajuns sa o imbratiseze pe mama ei si sa-i spuna ca-i pare rau pentru micile atacuri de panica.
Pe deasupra trebuie sa inteleaga si faptul ca pentru parintii ei, indiferent de ce-a fost, ea, e o binecuvantare.
La 12 ani eram convins ca aveam probleme la plamani si aveam crize frecvente in care nu mai puteam respira.Ai mei spuneau ca n-am nimic, dar eu eram sigur ca am ceva, pana cand un medic mi-a spus "ba, n-ai nimic", n-am mai facut crize de atunci.Trebuie sa-si invinga psihicul si inhibitiile intai de toate.

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai citit ceva pe internet asta nu inseamna ca vei avea si tu, totul este in subconstientul tau. Ar trebui sa uiti totul prin lecturarea unor carti cu subiect frumos si sa nu te mai gandesti la lucruri rele. Doar prin vointa poti face totul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi din nou la psihiatru si nu micsora dozele dupa cum te taie cheful. Este foarte periculos sa te joci cu dozajele, mai ales daca este vorba de niste pastile puternice.
De regula, tratamentul medicamentos se da pe o perioada de timp, un an, doi si abia apoi poti rari dozele, in functie de cum te sfatuieste doctorul.
Este posibil sa te ajute si vizitele la psiholog.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

De cand anxietatea si paranoia se trateaza cu dozaje puternice de medicamente?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SergiuBoss11):

De foarte mult timp, mai ales daca este vorba de anxietate generala. Prozac este unul dintre cele mai cunoscute medicamente date pentru anxietate.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Inseamna ca a fost la cel mai tontalau medic psihiatru din istoria umanitatii daca i-a recomandat pilule de genul pentru o tulburare autoindusa, in cazul de fata.Numai ea poate scapa de aceste tulburari.
Anxietatea, depresia si paranoia sunt urmarile unor intamplari.Pentru a reusi sa se "vindece" trebuie sa infrunte si sa treaca peste aceste intamplari

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Pentru medicamentele naturiste nu ai nevoie de prescriptie medicala, le poti lua singur de la farmacie. Sunt multe pastile precum Prozac prescrise pentru anxietate si nu are nicio legatura cu incapacitatea psihiatrului. Sunt niste inhibitori si scopul lor este sa balanseze productia de hormoni din creier, in special hormonii care produc anxietate sau depresie. Se prescriu pentru o perioada indelungata, un an, doi pentru ca dupa perioada respectiva in care cantitatea de hormoni este reglata, creierul ar trebui sa fie obisnuit cu o productie normala de hormoni. Aceste pastile impreuna cu sedinte constante la un medic psiholog ar trebui sa rezolve problema sau cel putin ar trebui sa o tina sub control, mai ales dupa incheierea tratamentului.
Daca erau pastile naturiste, nu avea nevoie de prescriptie. Insa nu stiu ce pastile erau. La noi medicii fac prescriptii si pentru vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un psiholog.

| AnaWlm a răspuns:

Http://www.crestemimpreuna.com/blog/590/infrunta-frica/
Citeste articolul, te rog. Si eu am avut frica de boala si de moarte dupa ce a murit o prietena. Dar cel mai bine este sa traiesti frumos, bucura te de ce ai acum, de cine esti acum, inconjoara te de oameni fericiti, si multumeste zilnic pentru o noua zi adaugata in calendarul vietii tale. Asa cum are Dumnezeu grija de fiecare furnica si fiecare vietate de pe pamant, asa va avea si de tine si te va ocroti de orice lucru rau. Doar ai incredere in El.

| Monica_Andreea_2001 a răspuns:

Nu conteaza greutatea, inaltimea si aspectul fizic.Cel care este mai motivat sigur va reusi.Tu esti marcata de starea in care se afla oamenii respectivi si astfel vei face orice sa nu ajungi in starea aia.Cu alte cuvinte tu esti mult mai motivata decat mine sa nu ajungi in starea lor.Nu vei ajunge daca iti repeti in gand ca nu vei cadea in starea respectiva.