| abc_5716 a întrebat:

Buna TPU!happy Acum o luna sau doua nu mai stiu exactoh go on am aflat ca am gastrita esofagiana.Imi puteti spune ce alimente pot consuma?(in special fructe)... Pomelo produce aciditate?big grin

Funda pentru cele mai multe alimentelaughing + vot la toate raspunsurilehee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt contraindicate citricele deoarece cresc aciditatea gasrica, ceea ce nu e de dorit in gastrita. Poti manca fructe in compot. Alimentele se gatesc prin fierbere sau la gratar, se consuma alimente fara grasimi, condimente.

Răspuns utilizator avertizat
| stiutoru6089 a răspuns:

Pai uitate pe internet scrie :ce sa mananca daca am gastrita esofagiana