| Fazekas_Ioan_1998 a întrebat:

Ajutati-ma la urmatoarea problema.De o luna nu am mai facut scaun normal numa la 3 zile cu laxativ. Acum lunea asta am fost la 2 medici si au spus ca n-am nici o problema mai ales ca eu mananc foarte sanatos.Mi-au recomandat clisma facuta acasa cu para.Am facut aceasta clisma cu para cu 0.5 l de apa dar nu mi-a iesit decat apa.N-am mai facut scaun de 4 zile si imi miroase saliva foarte urat(sunt si racit). Acuma nu prea mai manac pentru ca mi-i frica.Am cititi pe internet despre dopul de fecale care trebuie operat daca nu iese. e adevarat? medicii m-au controlat si au spus ca nu am nimic.Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Gandeste-te ce s-a schimbat in ultima luna in stilul tau de viata si de alimentatie. Aici vei gasi problema. Eventual fa o ecografie abdominala, posibil constipatia ta sa se coreleze cu afectiuni biliare.
Dopul de fecale nu se opereaza decat daca ajungi la ocluzie. Ai grija, constipatiile repetate pot duce la fisuri anale din cauza ca materiile fecale ies mari si dure.

| RAY a răspuns:

Nu lua laxative nu sunt sanatoase mult rau fac, schimbati dieta in una cu apa mai multa 2 litri la zi si legume, fructe

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce vad eu, abordarea la tine merge pe doua directii:

1. Pe timp scurt si aici eu ma gandesc la o abordare de tipul:
A. Supozitor de glicerina -ajuta dopul sa pice, nu are probleme cu dependenta si este recomandat si la bebelusi deoarece deblocheaza dopul.

B. Este o sare de magneziu (te uiti pe net, sau la farmacie) pe care o cumperi. Nu este atat de contraindicata precum laxativul, deoarece merge pe principul ca magneziul este hidrofil. Il bei, acesta ajunge in matzul gros unde atrage apa si face rahatul mare cum se zice si iese.

C. In ultima instanta as alege si un laxativ chimic puternic, dar asta cand deja devine problematic: gen 7... 10 zile.

2. Abordarea pe termen lung, si anume:
A. Mancaruri pline de fibre alimentare: adica verdeata si fructe din belsug, reduci foarte mult la carne, lapte, branza oua.

B. As lua in considerare un tratament de cleansing. Se cheama colon cleanser si este de fapt un lichid pe baza de plante (e adevarat, nu cel mai placut la gust) care omoara parazitii din intestine. Se face o tura de doua saptamani, mor viermii sau ce sunt si apoi mai bagi o tura sa te asiguri ca si viermii iesiti din oualele depuse anterior mor. Asta dupa ce astepti doua saptamani sa creasca animalele alea. Este o abordare ok deoarece medicul ti-a zis ca esti ok, dar nu esti.

C. Macar o perioada fa-ti obiceiul sa bei dimineata o cana plina sau poate jumatate de litru de apa, pe stomacul gol. Acesta este un obicei chinezesc, si la unii cunoscuti a avut efect.

D. Mai este o optiune dar fa-o cand nu prea mai sunt alte optiuni, adica in caz de necesitate doar, o lingura de ulei de masline cu jumatate de lamaie baute cand te trezesti. Dupa va trebui sa stai in pat cam jumatate de ora, intors pe partea dreapta. Si aceasta abordare (explicatiile fiziologice le gasesti pe net) ar putea sa te ajute destul de mult.

Insa inainte de toate opreste-te din stresul tau ca te opereaza. Pana acolo mai e ceva de munca.

Poti sa mai discuti sa mergi la o clinica care curata colonul prin clisma. Si ala curata serios, nu precum clisma facuta acasa, cauta pe net, chiar exista.

Sper ca te-am ajutat.

| altrix a răspuns:

Fii atent. si eu am avut problema asta tot la 15 ani, eu nu am fost la medic.
o data la 4-5 zile eram "pe treaba"
si incepusem sa beau 4 L de apa pe zi si mancam gen supe si alte d'astea usoare.
dar dupa... dupa...a fost ca un tsunami. 2 saptamani, in fiecare zi, cate 4-5 calumea.
atunci am slabit 10 kg in 2 saptamani. happy
de la 82 kg ajunsesem la 72-73.
stiu ca m-a prins o data afara cand eram cu bicicleta ( eram innebunit dupa offroad cu bicicleta ) si bine ca era noapte. ca m-am dus in primul tufis si mi-am facut de cap laughing)
vezi ai grija!

| Comunity a răspuns:

Tine cont ca constipatia e ceva care nu poate fi trecuta cu vederea in primul rand si in al doilea daca nu se trateaza poate fi ceva grav. Stiu ca esti speriat si poate te-a saturat de alte metode si vrei raspunsuri, dar te rog sa incerci spozitoare eu am folosit 2 lapimamea constipatie si in cazul cu clisma eu stiu ca metoda originala e folosirea unui furtunas care il introduci in orificiul dorsal si incetul cu incetul trebuie sa dai drumul la apa pana ce intestinele se spala si excrementele vor iesi singure (te sfatuiesc sa faci asta intr-o cada). Incearca una din metodele astea si vezi ce se intampla, sper ca am fost de ajutor. Daca mai ai nevoie de ceva te ajut cu placere.