| Fazekas_Ioan_1998 a întrebat:

Ajutati-ma va rog pentru ca din cauza urmatoarei probleme am ajuns sa ma gandesc la sinucidere.Din luna august am inceput sa am scaune tot mai rar si acuma de la inceputul lui septembrie fac de 2 ori pe saptamana doar cu laxativ senna pe care m inceput sa le iau in septembrie deoarece nu mai aveam scaune.Am fost la 3 medici si am fost si la spital. Sunt programat peste 2 saptamani la colonoscopie.Fac tratament cu tarate de grau si miere dar nu are efect.Mananc multe prune si fructe si mai ales mananc sanatos si regulat dar acuma mananc foarte rar din cauza constipatiei.Painea cu 42% secara e buna? In luna august am renuntat la un viciu pe care il faceam aproape zilnic timp de trei ani. Oare sa fie asta cauza? Ajutati-ma va rog din suflet.Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Asteapta rezultatul investigatiilor.Medicii te vor sfatui ce ai de facut in continuare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Asta nu este motiv sa te gandesti la sinucidere. Sunt atatia oameni care se confrunta cu constipatia cronica si nu au nimic.
In primul rand, daca mananci putin sau mai putin decat de obicei vei avea scaune rar.
In al doilea rand, da painea cu secara este buna. Incearca sa mananci cat mai multe fibre, cereale etc. Incearca de asemenea sa fii activ, sa faci miscare.
Asteapta rezultatul investigatiilor. Daca nu iti iese nimic probabil ai sidromul intestinului iritabil. Sunt o gramada de oameni cu problema asta. Daca nu rezolvi problema prin dieta, in cel mai rau caz va trebui sa iei zilnic laxative usoare. Nu este nimic grav ori in neregula cu asta.