| Fazekas_Ioan_1998 a întrebat:

Ajutati-ma va rog urgent.Sunt constipat din motive necunoscute. Iata meniul meu pe o zi :dimineata mananc tarate de grau cu miere si beau 2 pahare de apa. Dupa aceea mai mananc doar la 3 cateva felii de paine cu unt sau cu gem (paine este de secara sau din tarate). Seara mananc 2 mere si niste prune uscate si beau 2 litri de apa.Nu mananc suficient pentru a mi se forma scaunul.Sunt si slab am 45 de kilograme.Cineva mi-a spus ca asta ce mananc eu intr-o zi mil absoarbe organismul pentru energie si nu ajunge sa formeze scaun.Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa se intampla atunci cand mananci la recomandarea unui "cineva" aiurea. Tine minte ca taratele te constipa, iar daca faci cura de slabire, untul si gemul nu au ce cauta pe painea ta!

| Felys a răspuns:

Iaurt si fructe normale nu uscate, nu mai ai nici o problema atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel cineva are dreptate numai daca nu te simti constipat. Daca nu te simti constipat, nu simti nimic in abdomen atunci e posibil ca sa nu se formeze scaunul.Totusi e bine sa mananci seara si un iaurt de preferat rece(nu gheata). Daca te simti constipat insa, poti lua o lingura de ulei de parafina seara. Elimini dim usor, dar am zis, numai daca te simti constipat. Dupa cum vad, nu prea mananci, la pranz ar trebui sa mananci doua feluri. Ai 45 de kg dar nu ne spui varsta. Uneori aceasta greutate e periculoasa daca continui acest regim. Nu are stomacul ce digera, acidul gastric eroade peretii stomacului si faci gastrita sau altele.Nu vreau sa te sperii dar mananca mai bine.Nu neaparat alimentecare te ingrasa daca nu vrei, ci legume si fructe dar mai multe. Prune uscate, aia e mancare zi si tu?