| kattyaly a întrebat:

Buna TPU am 12 ani si imi cresc ultimele masele adica cele de minte si ma doare foarte tare gingia ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la stomatolog sa-ti faca radiografie. S-ar putea ca acele masele sa nu iasa corect.Molarii cu numarul 3 cresc de multe ori stramb sau orientati catre o directie gresita. In unele cazuri, maxilarul nu este suficient de mare pentru a le conferi spatiul necesar sa se dezvolte, ceea ce inseamna ca maselele sunt afectate sau incapabile sa patrunda prin gingie.

| Safire17 a răspuns:

In primul rand nu mai manca pe gingiile din spate. Pentru a nu te mai durea poti sa iti pui o fiola de algocalmin sau orice alt calmant.

| VladimirPutin a răspuns:

O tărie ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! nu mai manca in gingiile din spate, incearca sa mananci mai din fata maxilarului si nu-o sa te mai doara.