| EnourmousLove0909 a întrebat:

am 14 ani, si sunt foarte ingrijorata deoarece nu am menstruatie o.o. e aiurea, adica sunt singura fata din clasa care nu are asa ceva. eu as vrea sa am, ca asa nu as mai sta ingrijorata. am fost de mai de mult la ginecolog cu mama, iar el a spus ca sunt dezvoltata destul si ca trebuie sa imi vina ..va rog spuneti-mi de ce nu am. Funda! >:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Stai linistita nu trebuie sa te temi. Poate corpul tau nu este sufiecient de dezvoltat atat in interior cat si la exterior.
Mentruatia poate incepe de la 11 ani la 18 ani, dar de obicei de la 12 la 15-16 ani maxim. Gandeste-te cu cat mai tarziu cu atat mai bine zic eu. La inceput si eu eram asa, abia astept sa vina dar nu e chiar asa de super. Cand vei avea crampe puternice sau iti va intarzia o perioada indelungata atunci cred ca te vei ingrijora si nu te vei simti bine.
Nu trebuie sa le spui tu colegelor tale acest lucru, pana la urma este ceva personal.

Uite aici un site poate te va ajuta http://www.noifetele.ro/

Pa,pa si multa sanatate!

| EnourmousLove0909 explică (pentru DumiY):

Va multumesc mult pentru raspunsuri happy

9 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa iti vina. Intreaba femeile din familia, rudele tale la ce varsta le-a venit lor pentru prima data, de obicei nu difera mult varsta la care le-a venit lor fata de varsta la care trebuie sa iti vina tie. O sa ai ani de zile menstruatie si o sa te saturi de ea, nu ti-o mai dori atat!

| VadTot a răspuns:

Pai n ai ce sa faci si nici sa te ingrijorezi. lasa ca o sa vina ....mai mergi la medic.la un alt medic ginecolog si vezi ce ti mai zice!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, PRIMA menstruaţie/menarha apare între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Apoi, menstruaţia vine atunci când organismul este "pregătit" şi suficient de dezvoltat ( fizic & psihic ).

Ai RĂBDARE, că va veni şi menstra, apoi te vei "SĂTURA" repede de ea!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele fete se dezvolta mai repede altele mai tarziu, nu iti fa griji nu ai de ce, cand o sa iti vina o sa vrei sa nu fi avut happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai ingrijora, ca o sa-ti vina la un moment dat. Nu face o tragedie din asta, chiar daca toate colegele tale au. Nu este loc de competitie cand vine vorba de corpul tau. Crede-ma, ca la un moment dat (din cauza durerilor si a tuturor lucrurilor care se intampla in timpul menstrei), o sa-ti doresti sa nu-l mai ai. Bucura-te ca nu il ai si nu iti mai face griji!

| Melany8 a răspuns:

Ca să se înceapă mai repede consumă vitamine, minerale, pește și mai ales țelină

| Membru001 a răspuns:

Buna, trebuie sa stii ca sunt varste la care vine menstruatia la fete. (12 ani, 14 ani si 15 ani) Daca treci de 15 ani atunci sa iti faci griji pana atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi, funda?