| Fcsb_Cosmin_1999 a întrebat:

am 15 ani, cam de 4 zile am stat la calculator mult peste limita si nu intr-o pozitie foarte corecta (din punct de vedere al spatelui). Am hotarat azi sa merg cu bicicleta ca sa mai ies putin, deoarece simtisem ca am exagerat cu calculatorul. Am fost, nu a fost nicio problema dar dupa un anumit timp pe bicicleta(cam 40 de minute) am inceput sa simt mici dureri in zona spatelui (mai precis chiar sub gat, nu foarte jos sau altundeva ). Nu le-am prea dat importanta deoarece erau suportabile, si credeam ca sunt din cauza pozitiei mele pe bicicleta ( imi tineam capul ridicat pentru a vedea drumul, si la bicicleta mea nivelul scaunului este la acelasi nivel cu ghidonul ). Am ajuns acasa, m-am asezat pe pat, iar dupa un timp am vrut sa ma ridic sa merg in bucatarie, am facut o miscare destul de brusca. In momentul in care m-am ridicat vedeam in ceata, am inceput sa ametesc foarte rau, si mai ales am inceput sa ma pachinez deoarece credeam ca starea aceea nu va inceta. Dupa 10 secunde m-a lasat starea aceea. Chestia aceasta s-a intamplat acum o ora, in momentul actual simt o durere in acea zona dar nu mare, pot spune ca aproape inexistenta, dar simt. Stiu ca m-am lungit foarte mult si imi cer scuze, dar nu pot adormi si tot la asta ma gandesc acum, adica e prima data cand patesc ceva mai grav din punct de vedere al sanatatii, si ca un copil, credeam ca voi fii sanatos si vesel mai tot timpul pentru tot restul vietii. Mama mea pateste la fel, dar ea spune ca la ea apare greata si acea stare dureaza mai mult. Intrebarea mea este daca pot face ceva pentru a stopa aceste stari, sau cel putin daca o sa mai apara, ar trebui sa consult un medic? Multumesc pentru timpul acordat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ElenaMaria1979 a răspuns:

Da, cel mai bine, ia legatura cu medicul de familie sa te trimita la un specialist, nu-mi dau seama ce specialitate, starile tale sunt destul de amestecate.
Multa sanatate si ai mare grija de sanatatea ta!

| Ottakringer a răspuns:

In primul rand daca vrei sa fii sanatos mai taie din timpul petrecut la PC. Asta dauneaza mult la ochi. Decat sa stai la PC 4 zile. mai bine iesi cu prietenii sau chiar prietena la o plimbare. Face mult mai mult decat sa stai inchis in casa la PC. Incearca sa faci mai multa miscare. Succes.