| Ariyana a întrebat:

Buna,TPU.Am 15 ani si sunt fata.Din clasa a 7a am o problema care ma face sa ma simt foarte complexata de mine si de felul in care arat.Am multe puncte negre pe barbie(nu sunt vizibile decat daca zambesc, cand se intinde pielea)si pe nas.Cosuri imi apar foarte rar,dar de fiecare data cand mi-au aparut m-au lasau cu niste cicatrici permanente, nu prea mari, pe obraz.Merg la cosmetica pentru extragerea punctelor negre dar se refac dupa o saptamana si apar si mai multe.Am incercat o gramada de remedii naturiste si nu au functionat.
Ma intrebam daca ar trebui sa cer sfatul unui profesionist pentru cicatricile post acneice si pentru punctele negre, sa ma duc la un dermatolog.Ma va primi si ajuta sau va considera ca nu am acnee si nu imi va oferi nicio solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Punctele negre mai apar si atunci cand porii nu sunt curatati in profunzime regulat sau mai mult timp.
Incearca cu plasturii aceia din comert pentru extragerea punctelor negre (am auzit ca sunt buni) si apoi incearca sa -ti cumperi un gel exfoliant (abraziv) pentru curatarea tenului si foloseste-l in fiecare dimineata si seara atunci cand te speli pe fata.

| NgrMdx a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi atata.Totusi..esti la pubertate, cu astfel de probleme se confrunta toata omenia(de ce coreenii au tenul asa perfect?)in fine laughing lasa timpul sa treaca si nu mai folosi tot felul de creme si solutii..aceste iti distrug mai tare tenul care e inca tanar.Problema iti va disparea de la sine.Am avut un coleg care era plin de cosuri pe fata.iar acum nu mai are nimic..deci keep calm. happy