| Roxana224 a întrebat:

am 16 ani si nu sunt fumatoare doar ca mai fumez asa din cand in cand.dar rarr, doar ca astazi am fumat 3 tigari si jumatate de sobranie albastru. si acum spre seara ma doare in spate pe partea dreapta. nu stiu daca e chiar pe plaman putin mai intr o parte, spre dreapta dar tot in spate. oare de la faptul ca fiind nefumatoare si nu e invatat organismul. sa fi funat prea multe deodata si sunt si destul de puternice. oare de asta? Am patit asa odata, am fumat 2 tigari de dunhil parca. si tot la fel aveam dureri in spate doar pe o parte a spatelui. totusi e ciudat dar. oare de asta? Ca e prea mult deodata? Atunci mi-a trecut in vreo cateva zile, nu m-am mai atins de tigari. eu sunt fricoasa rau si mi e frica sa nu patesc vreo ceva.dar ar fi culmea sa patesc ceva de la asta ..mai ales ca nu sunt fumatoare adevarata... spuneti mi ca sa ma linistesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, cand vezi ca-ti este rau de la fumat, de ce continui?
Fumatul dauneaza rau sanatatii, si cred ca ar fi aczuls a citesti cat de rau iti poate face, poate nu esti destul de speriata.
Sincer, la ce-ti trebuie fumat? Miroase urat, te dor plamanii si te poti imbolnavii, mai costa si o gramada de bani si este scarbos pentru o fata sa-i miroasa gura in halul ala.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai dureri de spate de fiecare data cand fumezi, inseamna ca plamanii iti sunt afectati!

Ai grija ca, statul in fum (fumat pasiv) are acelasi efect cu fumatul activ, adica, tot atat de mult fum inhalezi, chiar daca nu fumezi tu!

| dolceromania a răspuns:

Incearca sa nu mai fumezi, poti avea o afectiune care tigara o scoate in evidenta, du-te fa un control in zona durerii!

| DaiaDiana a răspuns:

Este mult prea devreme sa fumezi de la o varsta atat de frageda ..La 16 ani ar trebui sa faci alte lucruri ( inveti, te plimbi ) Iti distrugi viata de mica si nu este bine. Se poate sa fie aceea durere de la fumat. Iti recomand sa nu mai fumezi nici acum nici cand o sa fi mai mare pentru ca nu sunt bune.