| Aleea1023 a întrebat:

Bună TPU, am 24 de ani, de aproximativ un an ma confrunt cu o candidoza ( eu cred ca despre asta este vorba din simptome: scurgeri albicioase dese, usturime în timpul actului sexual, mâncărimi vaginale), am luat fluconazol de doua ori la îndrumarea farmacistei îmi trecea o perioada dar apărea din nou. Cum as putea scăpa definitiv de aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar candida are aceste simptome! Sunt multe infectii! Eu zic să consulți un medic ginecolog si inainte de asta ai putea să incerci chestia asta: eu am avut cateva luni bune candida si am folosit tot felul de pastile, creme etcetera. La unele se agrava, la altele imi trecea pe moment. Asa că, am inceput să folosesc pliculete tantum Rosa de 2 ori pe zi. Pui într-un castronel apa calda si dizolvi un pliculeț si te speli în zona respectiva cu acea solutie, apoi nu mai clătești deloc, lasi să acționeze. Vei simti o mica usturime si o caldura, dar e mult mai placuta decat cea de la candida laughing, apoi aplici crema Canesten, a fost singura care a avut efect în toate lunile respective si dupa 2 saptamani mi-a trecut complet. Asa că spala-te de 2 ori jos pe zi si schimba de fiecare data lenjeria intima. Asa că pregateste-te să-ti iei mai multe perechi, daca nu faceai asta până acum. Si vezi daca problema asta nu o are si cel cu care intretii relatii sexuale.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De majoritatea bolilor sexuale se poate scapa doar daca ambii parteneri se trateaza in paralel, respectiv lenjeriile si prosoapele folosite se fierb de fiecare data. In caz contrar, re-infectarea se produce mereu si nu poti scapa de boala.

Mergi la un consult ginecologic, preferabil impreuna cu partenerul tau sexual, si dupa un consult /analize de laborator veti primi tratamentul necesar.

| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Singura modalitate prin care poti scapa de aceastra problema este sa consulti un medic ginecolog care sa iti prescrie o reteta in functie de nevoia ta. Farmacistele nu sunt doctori avizati, ele iti recomanda produse dar in necunostiinta de cauza uneori, de aceea iti recomand sa apelezi la un specialist. Cu ocazia aceasta te vei asigura ca scapi de problema definitiv.