| Mihaela2022 a întrebat:

Buna TPU! Am 90 de kg şi sunt obeză nu pot sa slabesc, mereu mă întristez când mă gandesc la faptul că sunt obeză.
Credeți că obezitatea provoacă depresie? De exemplu mereu gândesc negativ, şi am o tristețe în suflet mereu plâng fără să am un motiv serios. Să fie obezitatea de vină? şi cum să scap măcar de kilogramele acumulate? sunt şanse sa slabesc in doar 3 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un nutriționist. Cu ajutor specializat se poate slăbi.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la nutritionist sa iti dea o dieta specifica kilogramelor tale si starii de sanatate.

| haileewatson a răspuns:

"Nu pot sa slabesc"
Ba da poti, doar ca nu vrei sa asculti si sa mergi la un specialist.

| LisaJulie a răspuns:

Deci in primul rand renunta la fast food și adopta o dieta bogata in nutrienti cu legume, fructe, pește și ceai verde natural! La micul dejun consuma salate de fructe, la prânz ciorbe, supa și pește ca somonul sau păstrăvul și la cina poți opta pentru salate!

| Miruna333 a răspuns:

Daca nu sunt probleme de sănătate, toata lumea este în stare sa slăbească. Nu poți folosi ''nu pot'' daca nici măcar nu ai încercat.
Si da, normal ca poate provoca asta.
Cum slcabeste toată lumea, deficit caloric+sport. Du-te la sala și mănâncă sănătos. Și da, vei slabi clar în 3 luni.
Ai nevoie de ambiție și sa lași la o parte,, Nu pot'' ca se poate.

| KovacsB a răspuns:

Sportul nu prea te ajuta sa slabesti, dar eliminat complet zaharul, ultima masa la ora 17:00, si un control strict al caloriilor te ajuta sa slabesti 1-2 kg pe luna.
Daca ai devenit obeza in 3 luni poti sa slabesti in 3 luni altfel nu.

| Miruna333 a răspuns (pentru KovacsB):

Sportul nu te ajuta sa slăbești? Ești ok? Te ajuta sedentarismul? Nu are nicio treaba ora ultimei mese luate, poți sa mananci si la 3 dimineata daca respecte regula de 2-3 ultima masa inainte de somn.

| KovacsB a răspuns (pentru Miruna333):

Dieta ajuta mai mult decat sportul.
Sportul e ok pentru mentinere.
Cat despe mancatul mai devreme nu are sens sa-l punem in discutie.
Poti sa ma contrazici si ca albul este negru, asta nu schimba cu nimic realitatea.
Nu am chef de alte discutii, cand nu-mi place ce vad pe cantar dau jos cate kg vreau respectand aceste reguli simple.

| 1onur a răspuns:

Obezitatea într-adevăr cu Adevărat îți poate face rău la sănătatea da nu este de vina obezitate că plângi tu fără motiv am este altceva de eu n-am am de unde sa știu de ce plângi tu fără motiv sau fără să-ți facă cineva ceva.

Obezitate afectează sănătatea grav de rău și sănătatea grav de rău și nu slăbești dacă stai in casă și mănânci întruna și speri că într-o bună zis vei slabi sau se va evapora pur și simplu grăsimea ăia de pe tine nu există așa ceva. Și eu am fosta gras la rândul meu și știu ce înseamnă sa fi gras eu vorbesc în numele meu și la persoana mea nu-mi place sa fiu gras nu suport sa fiu gras ăsta este adevărul cu Adevărat și bine înțeles dacă mănânci habotnic până te faci gras ( nu există grăsuț ) GRAS SAU OBEZ eu am fost și gras și obez și eu după ce veneam de la muncă mă duceam și încă mă duc la alergat prin parc și prin oraș să gras este greșit fiindcă ăsta înseamnă că nu-ți pasă de sănătatea ta și viața ta sau nu-ți pasa deloc de tine si ai sa trăiești toată viata ferească Dumnezeu gras sau obez si bine înțeles cu sănătatea praf exeact ca un fumător si un drogat.

Trebuie sa faci sport sa slăbești efort fizic înseamnă spor sa alergi sport sa bei apă regulata fără să-ți forțezi sănătatea și organismul așa cum ai limită la mâncare așa ai și limită la băut apă nu trebuie sa mai mănânci prosti chipsuri ciocolata coola fanata energizante mai ales ENERGIZANTELE că NENOROCEȘTE PE VIAȚĂ o sa aveți problema cu inima și nu este de glumit mulți oamnei fac infarct și mor de la energizante pe asta le știați? Când beați energizantele alea ca apa? Vezi nu știai sa vrei sa slăbești cu adevărat faci sport și la prostile altfel nu exista nicio soluție și niciun regim poți să ai mâncară de care vrei tu... Dacă nu făcu sport nu slăbești toată viața ta.

| 1onur a răspuns:

Nu vă luați după nutriționiștii că ăia ba bagă prosti pe gură cu forța și dați bani pe poțiunile lor și toate chimicalele lor care ei le inventează cu fel și fel de chimicale care va face și mai grași și mai obezi și nici nu slăbiți niciodată în viața voatră sport cu sport slăbești fără sport nu slăbești în viața ta.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să îți faci analizele să vezi cum e TSH dacă ai probleme cu glanda. E posibil de aici obezitatea, dar şi depresia.

Îți e frig des? Ai schimbări de voce?

| 1xXtactusrlXx1 a răspuns:

Da pentru ca nu poti sa tragi besini corect si iese umed

| 1onur a răspuns (pentru 1xXtactusrlXx1):

Vorbește mă frumos și termină. Las-o în pace că nu ți-a făcut nimic fata asta a pus o întrebare nu are nimic cu nimeni nu știe cum să slăbesc atâta tot nu face așa frate nu-i bine...

| StemateAdi a răspuns:

Începe ușor să faci sport; astfel îți vei ocupa mintea și cu altceva în afară de gânduri negative. De asemenea, încearcă să mănânci mai sănătos, deoarece alimentele procesate sunt greu de digerat pentru organism, consumând mai multă energie, ceea ce te face să fii mai obosită.