| itz a întrebat:

Am avut amigdalita pultacee. Am luat antibiotice si mi-a trecut. Acum am niște pete roșii-portocalii pe faringe. Ce sunt? Se poate sa fie de la antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayuri a răspuns:

Nu. Punctele rosii-portocalii,cum le descrii tu,sunt caracteristice amigdalitei virale care probabil a fost asociata celei bacteriene sau ai contractat-o intre timp. Sau daca amigdalita pultacee a fost foarte recenta, acele puncte ar putea fi locul unde au fost "bobitele"/"petele" de puroi si e doar un epiteliu de regenerare. Daca ai fi luat vreun virus, atunci ar trebui sa ai si simptome generale (febra/subfebrilitate, rinoree, disconfort in gat)