| Alesia2003 a întrebat:

am buzele crapate si nu tsiu ce sa fac! Am incercat cu tot felul de rujuri si nu merge. Va rog cine stie ceva sa imi spuna.Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Aceasta cauza a dumneavoastra este o afectiune la nivelul epidermei buzelor.
Cauzele ca si tratamentele pot fi multiple.
In sensul de cauze:
-Pe fond nervos respectv emotional
-Factorii externi samd
Banuiesc ca la dumneavoastra ca in majoritatea cazurilor, vi-se potriveste ce-a de a-II-a varianta.
Am intalnit multe cazuri dinacestea, sunt intalnite la multi oameni si aceasta problema am avut-o si eu 2 saptamani din cauza factoriilor externi gen: Nisip, vant samd.
In primul rand, v-asi sugera sa nu le umeziti in momentul unei adieri de vant, acest lucru are efect ca si capul ud, cand bate vantul-usuca epiderma (stratul superior al pielii).
Eu va sugerez sa dati in fiecare seara cu 20 de minute minim inainte de culcare cu ulei de masline, fiind un FOARTE BUN hidratant, de ricin sau de argan.
Dumneavoasta puteti alege.
V-asi recomanda de ricin, (sticla costa in jur de 4 lei), bun si pentru cresterea parului si mai ales calitatea este garantata, daca nu folositi uleiul de masline natural in salate nu ar avea rost sa cumparati o sticla doar pentru. aceasta problema.
De altfel cand plecati in oras, sau cand umblati ziua, de preferat ar fi zilnic sa va dati cu un strat mediu de asa zisul:,, Strugurel"; de la nivea.
Se procura din farmacii sau din plafar chiar de la magazine ca Penny samd.
Este un bun hidratant si din cauza continutului de grasime de care dispune va va apara de vant acoperind epiderma cu stratul de grasime si impiedicand apa.
Este la fel ca untura pestelui!
Va protejeaza impotriva apei si a vantului.
Cam asta ar fi rezolvarea, nu v-asi sugera sa mergeti la un dermatolog deoarece va va recomanda EXACT ca mine.
Nu trebuie sa vad sa va pot,, prescrie" intr-un mod, online un diagnostic pe baza informatiilor dumneavoastra.
Respectati in tocmai ce v-am zis si atat! happy
De altfel hidratati-va bine, si fac apel sa mancati fructe si legume mai multe indiferent de ce afectiune minora sau nu!
Sper ca v-am ajutat, asta in urma informatilor prezentate de dumneavoastra! Cu bine si o zi frumoasa! happy ^♥^

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Uleiul de masline are efect miraculos. eu asa scap de aceasta problema pe care o intampini si tu.
Totusi poate ai ceva probleme de sanatate/poate nu consumi suficiente lichide...un mic control de rutina nu strica sa iti faci.
O zi frumoasa sa aihappy