| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am doua probleme care ma cam macina de o perioada incoace si nu stiu ce sa ma mai fac ca sa le Indrept!?
Prima problema ie ca in vara am avut par mult pe picioare si n-am mai rezistat cu el desi de obicei stateam in baie mult timp, deorece obisnuiam sa mi-l tund cu foarfeca sau cu masina electrica dar doar varfurile.
Pana in ziua cand mi-am luat o crema depilatoare pe care scria ca i-si face efectul in 3 desi nu prea a functionat 100% pentru mine doar partial.
Dupa aia m-am enervat si l-am dat jos cu bicul.
Pe urma am avut multe bubite invazie care ma mancau de inebuneam.
Acuma am mai scalar de ele dar problema e ca firele de par is negre so ma can enerveaza si supara la piele, ca inainte erau galben-maro ca asa am si eu parul si nu stiu ce sa ma mai fac?

A doua problema e ca recent am sarit in graba de pe doua trepte la intrare iar dupa acea am avut o durere nebuneasca de nu mai puteam + ca toata glezna era umflata.Am pus gheata zile in sir asta dupa ce m-am intors de la spital care mi-au zis ca nu este rupta.
Acuma ma simt un pic mai bine doar ca nu pot ca calc si pe, adica pot dar ca nu apas prea tare in podea.
Idea e ca eu cand am sarit, am atins cu varful cimentu si eram si in atunci.
Ce ma ingrijoreaza pe mine cel mai mult e ca deasupra gleznei unde e osul ila a ramas umflat si mi-e frica sa nu ramana asa!

Va multumesc mult pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Salut
In legatura cu prima problema, nu ai ce sa faci, decat sa stai asa cu el sau sa il dai jos.Asa o sa creasca de acum inainte.
Daca vrei sa scapi de el,recomand sa te documentezi si sa folosesti ceva mai calitativ si mai prietenos cu pielea. Testeaza mai multe produse si vezi care este cel mai bun pentru tine.
Anyway, presupun ca esti baiat, de ce vrei sa scapi de el?

In legatura cu a doua problema, cel mai bine este sa urmezi indicatiile date de cei de la spital si sa nu mai soliciti deloc piciorul cu pricina. Daca problema nu se remediaza nici in viitor, atunci nu ai decat sa mergi la un alt control.

Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RandyMarsh):

Pentru ca nu support parul mult, ca eu ma rad si la inginala peste tot aproape in afara de piept ca mi-e frica sa nu imi creasca mai mult dupa aia.
Ca am vazut odata o reclama la televizor la bere cu unu gras cu burta din tribune care avea la par pe burta de a-ti venea so rupi la fuga la cat par avea, de zici ca era goriloi.
Mersi oricum de ajutor!

| Felys a răspuns:

Ca sa raresti parul si sa il faci sa creasca mai greu ideal ar fi cu epilatorul,practil ala il smulge si ii deranjaza radacina pe cand lama si cremele epilatoare nu fac decat sa il taie si sa il regenereze,cat priveste glezna, daca ti-au confirmat ca nu e fisura, fracturi cu siguranta este o entorsa, vene incalecate, care dor ca dracu pana revin la pozitia lor fireasca.Pe vremuri exista o practica a unor oameni care prin masaj la locul cu pricina facea sa vina la loc tot ce s-a deplasat,e foarte greu sa mai gasesti acum persoane pricepute in a da la loc scrantelile,dar totusi incearca si intreaba si tu prin cunostinte despre babe,mosi care se mai pricep la asa ceva,eu cand eram copil am avut deseori nevoie de ajutorul lor pentru ca imi scranteam des mainile,picioarele si datorita lor acum sunt bine ca altfel riscam sa am dureri cam toata viata daca nu erau date la loc acele vene incalecate sau ce naiba erau, chiar si un medic de oase mi-a zis sa apelez la astfel de oameni pentru ca m-ar ajuta sa scap de dureri, multa sanatate iti doresc si nu stiu daca te ajuta dar am un nr de telefon al unei persoane foarte pricepute din comuna Borcea judetul Calaras, daca stai departe nu stiu cum altfel te pot ajuta, sanatate

| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna deci cu prima problema e mult mai bine sa te faci ori cu benzi de ceara Veet ori cu epilator din ceramica pentru ca le smulge din radacina si nu mai cresc asa repede...cand te faci cu ceara doare doar pe moment si nu mai simti nimic dupa aia...iar cu epilatorul daca e cu gheata (o chestie detasabila in spatele lui cu un lichid special care ingheata cand bagi in congelator) nu simti nimic in schimb daca e fara cand smulge firele doare putin dar nu se simte cine stie ce, cu bicul nu mai incerca pentru ca iti distrugi picioarele, iar daca chiar vrei crema depilatoare ia-ti Elmiplant pentru piele sensibila e foarte buna si protejeaza pielea doar ca nu le smulge din radacina :* Take care

| anonim_4396 explică (pentru XxBlueRosexX):

Multumesc mult pentru sfaturi numa ca eu mi-s nervos si necajit ca acuma firele is negre si nu stiu cum sa fac ca fie ca inainte?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca inainte nu vor mai fi niciodata dar stai linistit ca nu e o tragedie important e sa nu se vada vara happy

| ElenaGheorgheFan a răspuns:

1.Parul il poti lua cu crema depilatoare. Dar ca sa functioneze trebuie sa freci foarte bine. Sa te freci incontinuu pana ai piciorul alb de la crema. Apoi astepti timpul necesar, si te speli bine-bine!
2. Trebuie sa te consulti cu un medic, in legatura cu glezna, iar el va sti ce e de facut!