| Dandelion7 a întrebat:

Am facut ceai si l-am pus intr-o sticla de plastic cand era foarte fierbinte. Sticla s-a micsorat si cred ca e posibil sa fi baut plastic topit sau ceva pentru ca acum imi e foarte rau dupa ce am baut continutul, va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alecsawng01 a răspuns:

Poti incerca sa bei mai multa apa si sa vomiti pentru a da afara ceaiul, din cate stiu este este destul de toxic... Nu vreau sa te alarmez sau sa zic informatii false, insa asta as face eu. Si neaparat sa nu mai torni niciodata nimic fierbinte in recipiente de plastic.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Oricât de fierbinte ar fi putut fi ceaiul tău nu cred că ar fi imposibil ca plasticul sticlei să se fi topit atât de tare încât să înghiți fără să simți absolut nimic.
Nu cred că ai motive de îngrijorare, e posibil să îți fie rău de la cu totul altceva.
Bea multe lichide.

| Cammzz a răspuns:

Plasticul este FOARTE toxic, in contact cu apa fierbinte elimina niste substante foarte periculoase care pot duce la diferite tipuri de cancer, infertilitate si nu numai. Sa nu mai faci niciodata asa ceva, eu evit sa beau chiar si apa rece din recipiente de plastic. Acum nu prea ai ce sa faci decat sa astepti sa se elimine din organism, incearca sa bei apa calduta cu lamaie si miere facute intr-o cana normala, poate ajuta.

| oz_1736 a răspuns:

Nu ai baut plastic topit, oricat de fierbinte ai baut ceaiul( clocotit daca era) nu avea cum sa se topeasca. E doar in mintea ta, ceaiul era caldut

| brokxy a răspuns:

Depinde, daca ai baut ceai verde. Acel ceai daca il bei repede te va face sa vomiti si sa te simti rau

| SoCristian18 a răspuns:

Consuma lichide cat mai multe si fructe, de obicei la temperaturi ridicate anumite particule din pet trec in lichid, nu este grav, dar nu mai face aceeasi greseala.

| darrio2007 a răspuns:

Anumite substante toxice din plastic e posibil sa fi ingerat. Dar nu aveai cum sa inghiti plastic topit.