| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Buna TPU, am facut un test de sarcina pentru ca mi-a intarziat menstruatia, am efectuat testul intr-un capac de (neavand un recipient) l-am clatit doar cu apa si l-am sters cu un servete pentru a-l usca.Rezultatul a fost negativ (nu am semne de sarcina dar mi-a intarziat si de aceea am facut testul). Credeti ca raspunsul e gresit, ar mai trebuie sa fac altul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să încerci să mai faci unul dacă nu ești tu sigură sau ai impresia că nu l-ai efectuat conform procedurii de efectuare.

Dar menstruația poate întârzia din mai multe cauze. Sau pur și simplu poți avea tu o menstruație mai dereglată. Dacă ai sub 18 ani și ești abia la început cu treaba asta, sincer, abia acum ți se "stabilește" programul tău intern și toată treaba. Adică pot apărea la o lună jumătate sau două sau de două ori pe lună, până se ajunge la o reglare permanentă.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru anonim_4396):

L am facut corect dar ma gandesc ca acel capac ar fi putut influenta rezultatul

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Păi atunci mai încearcă încă unul, de preferat poate și de la altă firmă. Așa ești tu mai sigură.

| rxbiesx a răspuns:

Buna! menstruația iti poate întârzia din mai multe cauze, chiar dacă e una regulata (: cum ar fi stresul, efortul fizic, dereglările hormonale, etc... nu înseamnă mereu ca ești însărcinată. Întârzierea este un fenomen normal de care te vei izbi măcar o data în viata, nu trebuie sa te stresezi. Dacă testul a iesit negativ atunci nu ești însărcinată, dar daca ești paranoica mai fa unul (:!

| IoanaMihaela5267 explică (pentru rxbiesx):

Buna,nu sunt paranoica doar ca nu as vrea ca acel capac sa influenteze cu ceva

| rxbiesx a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Ooh inteleg! eu una nu prea cred ca acest lucru e posibil

| IoanaMihaela5267 explică (pentru rxbiesx):

Multumesc de raspuns