| Dana_Lore_1998 a întrebat:

Buna TPU.
Am fost la dermatolog si mi-or dat doua creme pentru cosuri, dar cand ma dau cu ele ma ustura pielea iar dupa cateva ore ma mananca si sunt iritata. Oare este bine sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Bine zici bursucule. Uite ce zice in prospectul la una din cremele anitacneice: http://gsk.ro/Produsele-noastre/Produse-fara-prescriptie/675/Brevoxyl.aspx
Dermatita alergica de contact, arsuri severe, descuamari sau mancarimi, e batator la ochi.
Am mai auzit si de o englezoaica careia doctorul i-a prescris sa ia anticonceptionale tot pentru ca sa scape de acnee, si a facut embolie pulmonara din cauza unei reactii 'secundare'.
Dana, incearca ceva mai usor pana ajungi sa folosesti nu stiu ce medicamente, daca folosesti produse cosmetice ai grija ce folosesti, sau mai bine nu, iar pentru a scapa de acnee incearca o masca (argila, miere, bicarbonat, vezi care ti se potriveste mai bine).
Si alimentatia poate influenta acneea, si multi alti factori.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea este bine sad
Cel mai probabil, este vorba de o reacţie ADVERSĂ!

Ar fi indicat să discuţi cu medicul dermatolog care ţi le-a prescris ( probabil că o să-ţi schimbe tratamentul ).

Toate cele bune.

| Zenithf a răspuns (pentru bursuc001):

Scuze bursucule, ti-am furat fundita, tu ai raspuns bine, eu doar ti-am dezvoltat ideea. straight face

| bursuc001 a răspuns (pentru Zenithf):

Nu-i nici o problemă happy
O meriţi!

Oricum, eu am DESTULE fundiţe - aproape 5000winking

Eu nu am mai stat să indic diverse Prospecte deoarece sunt o mulţime de creme antiacneice şi utilizatoarea NU a precizat denumirea...
Totuşi, acelea erau simptomele unor reacţii adverse sad

O seară faină să ai happy

| Zenithf a răspuns (pentru bursuc001):

Bine zici bursucule. Uite ce zice in prospectul la una din cremele anitacneice: http://gsk.ro/Produsele-noastre/Produse-fara-prescriptie/675/Brevoxyl.aspx
Dermatita alergica de contact, arsuri severe, descuamari sau mancarimi, e batator la ochi.
Am mai auzit si de o englezoaica careia doctorul i-a prescris sa ia anticonceptionale tot pentru ca sa scape de acnee, si a facut embolie pulmonara din cauza unei reactii 'secundare'.
Dana, incearca ceva mai usor pana ajungi sa folosesti nu stiu ce medicamente, daca folosesti produse cosmetice ai grija ce folosesti, sau mai bine nu, iar pentru a scapa de acnee incearca o masca (argila, miere, bicarbonat, vezi care ti se potriveste mai bine).
Si alimentatia poate influenta acneea, si multi alti factori.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel_Caranda_1989 a răspuns:

Da e bine pentru ca e semn ca, creama isi face efectul

| Costache_Teodora_1989 a răspuns:

Probabil ca nu e normal!