| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Bună TPU. Am luat din greșeală ieri 2 antibiotice deodată. Ce se poate întâmpla? Antibioticul mi-a fost recomandat de medic,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic doar ca se distruge mai repede flora microbiana si apoi te vei chinui s-o refaci. Ar fi bine sa le iei cu prebiotice si probiotice. Se gasesc in farmacie.
Poti folosi si produse naturale prebiotice:
1. Ceapa
2. Usturoiul
3. Prazul
4. Fasolea
5. Anghinarea
6. Cerealele integrale
7. Sparanghelul
Probioticele sunt (cele pe baza de lapte sunt contraindicate pe timpul tratamentului):
8. Iaurt (de preferat nepasteurizat, proaspăt)
9. Produsele de soia fermentate
10. Kefir
11. Borș/Zeamă de varză murată (atenție însă la conținutul în sare).

| Catrice a răspuns:

Ieri e ieri, azi e azi, ești vie, n-ai nimic, a trecut pericolul.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Depinde foarte mult de cum răspunde corpul tău la acel tip de medicamente. Spre exemplu sunt situații când poți lua doza dubla sau chiar e indicat. Poți întreba medicul de familie sau la farmacie pentru a primi un răspuns corect, nu stiu motivul pentru care l-ai luat.