| Gabitaancutaelena a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de ajutorr, mie de obicei îmi întârzie menstruația maxim 1 sapt și când îmi vine, am niște dureri groaznice, ce as putea face sa nu ma mai doară asa de tare, niște remedii naturale va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă "întârzie" de fiecare dată, înseamnă că ai un ciclu menstrual mai lung, e ok.
Legat de dureri, nu știu...și eu caut remedii, pastilele merg în condiții extreme, gen Nurofen sau Algocalmin. Încearcă să te relaxezi și să o lași mai moale cu efortul, evită cofeina, zahărul procesat, dormi bine, fă-ți un duș cald (dar nu fierbinte, pentru a nu agrava sângerarea), citește ceva bun, ascultă muzică, ieși la o plimbare, stai de vorbă cu un prieten, etc.