| MaRcElUs22 a întrebat:

Bună TPU, am nevoie de cateva informați.
Surorii mele mai mici, din cate mi-au spus, a avut o surgere vaginala. Tin sa menționez ca i-a venit ciclu acum o săptămână, din cate spune ea.
Ar putea sa fie ceva grav, sau e ceva normal pentru varsta ei? Având in vedere ca este tanara, are 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-o pe sora ta cea mica sa ne scrie aici, fiindca-i jenant sa-ti dam informatie tie, ca baiat despre probleme ei intime!

| Lukasssz a răspuns:

Trebuie sa mai strabata niste cearseafuri.

| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala este absolut normala si in cazul surorii tale si in cazul oricarei femei.

Trebuie sa se prezinte la medic doar daca:
-secretia are miros neplacut (de regula nu are miros, sau doar un miros usor acrisor);
-secretia prezinta culoare modificata (in mod normal este alba sau transparenta);
-secretia are textura modificata, de exemplu este spumoasa sau are cocoloase (in mod normal este alba si cremoasa sau transparenta si elastica);
-exista usturimi sau mancarimi.

Daca prezinta cel putin o problema din cele 4 expuse mai sus, orice femeie ar trebui sa vada un medic.

Daca nu prezinta niciun simptom, atunci secretia este normala si sanatoasa, are rolul de hidratare si curatare si fiecare femeie sanatoasa de varsta reproductiva ar trebui sa o aiba.

| MaRcElUs22 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumos pentru informații

| Floridori a răspuns (pentru MaRcElUs22):

Cu drag! Numai bine si multa sanatate!

| Sophieka a răspuns:

Este normal... Dar sa discute cu o femeie si pe tine personal sa nu te intereseze prea multe amanunte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sophieka):

Parerea mea este ca e benefic ca un pe un barbat sa il intereseze.
Avem nevoie de educatie sexuala pentru ambele sexe.
Informatia e mereu valoroasa. Nu sti cand va fi un tată de fată, cand va avea o iubita etc. Nu e ceva rău sa cunoasca amatomia si fiziologia unei femei.
Si nici o femeie pe a unui barbat.
Nu ar trebui sa fie considerat un subiect tabu. happy

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt total de acord cu ceea ce spui si nu inteleg de ce atatea subiecte sunt considerate tabu, chiar daca unele sunt chiar procese normale in fiziologia omului.
O zi cat mai frumoasa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Intr-adevar, ar fi mult mai benefic pentru toata lumea daca am normaliza ceva ce este deja normal, dar pe care, dintr-un motiv sau altul, multi il considera tabu.
O zi cat mai frumoasa, de asemenea! happy

| MaRcElUs22 explică (pentru Sophieka):

Scuze ca am fost mai direct, dar nu avem mama, si doar cu mine vb acceste probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu e o,, rusine" sa intrebi asta aici, asa cum a zis un alt utilizator.
Aceasta este o mentalitate cu care nu ma regasesc deloc.

Foarte bine ca ai intrebat!
Depinde de mirosul, de culoarea scurgerii.
Avand in vedere ca i-a venit menstratia acum o saptamana (imi asum ca ar exista o peobabilitate sa fie tot sange)
Sau si-a dat ph-ul vaginal peste cap cu tot felul de produse pline de chimicale si coloranti.
Ceea ce ar fi rau, daca ar avea o infectie.
Dar alte simptome mai sunt, gen mancarime, arsura?
Analizand culoarea secretiei si alte simptome se poate constata cauza.
Sper sincer sa nu fie vreo candidoza.

| MaRcElUs22 explică (pentru anonim_4396):

Mersii super multt pentru informații

| Cryyys87 a răspuns:

Buna ziua!

Raspusul la aceasta intrebare il poate afla discutand cu mama sau un medic, insa o scurgere vaginala nu ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare intr-un context sanatos.

Sanatate!

| MaRcElUs22 explică (pentru Cryyys87):

O sa mergem sa facem investigati. Si scuze ca am fost direct. dar nu avem mama, si ma ocup cum pot si incerc sa ma interesez cat mai mult despre sanatatea ei.