| jena0000 a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor cred ca mai degraba o lamurire.
Dau un exemplu un copil mic are temperatura rectal are 38, 4 medicul a zis sa scad 4 grade si aia este temperatura lui reala. De ce se face asta imi poate explica cineva? Ce anume trebuie sa cred termometrul cel clasi care arata 38, 2 sau cel electric 38, 7?
Doar o explicatie. Este vazut de doctor are in administratie si medicamentele necesare.
Nu prea am curajul sa intreb doctorul ca este putin cu nasul pe sus si cam ca doctorii de la noi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Termometrul cel clasic(cu mercur),este cel mai bun, cel electronic, poate da gres. Temperatura normala a corpului este de 37°C,si variaza de la persoana la pers., de la ora la ora, sau de la metoda de masurare.Temp.normala a corpului variaza de la 36, 1-37, 8°C,iar in functie de orele zilei poate avea valori de 36, 1°C a.m.si de 37, 2°C intre 6-10 p.m.Este considerata febra atunci cind este masurata axial si depaseste 37, 2°C, daca est 37, 5°C oral, si daca rectal 38°C,rectal este cea mai exacta, insa datorita faptului ca se masoara din interiorul corpului, se scade 5°C pentru ca temp.interioara a corpului este mai mare(rectal)cu 5°C, de aceia ti-a spus sa scazi citeva grade, multa sanatate bebelusului tau

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Termometrele electrice sunt mult mai putin exacte. Foloseste un termometru clasic si scazi 4 zecimi de grad, nu 4 grade.

| MMihai a răspuns:

Temperatura poate fi luată în cavități : bucală, rectală sau la sub-braț!
Cred că medicul a spus să scazi 0.4 grade!, nu 4 grade.
Este o prostie, ca să zică că nu era așa bolnav copilul.
Dacă bagi 2 termometre bine făcute. în apă caldă omogenizată, ele trebuie să arate aceiași temperatură.
Ai două termometre prost făcute, dacă măsoară aceiași temperatură și indică valori diferite!

| simina a răspuns:

Nu are legatura cu termomentrul desi ti-l recomand pe cel clasic cel cu baterii da eroare.Scazi cu 4 grade pentru ca in interiorul corpului temperatura este normal mai mare dar cum naiba sa aiba 34 de grade cand 37 e cea normala? Eu zic sa intrebi ca nu te mananca chiar daca o sa te repeada cand e vorba de sanatatea unui copil sa nu-ti fie teama de nimeni si de nimic.Sanatate multa!

| Chrysk2 a răspuns:

Atat timp cat e temperatura normala, 36 + 0.4-0.5 gradatii dupa virgula nu sunt probleme, daca depasesti mai mult deja e febra.
Nu stiu sa trebuiasca" sa scazi cu 0.4 sau prosti din astea.
Cat arata atat arehappy

PSbig grinaca nu iti place medicul care il ai sau ca e cu nasul pe sus atunci de ce nu mergi la altu.Nu toti sunt la fel.