| gerrardbv a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent!Azi dimineata cand ma barbieream,din greseala,m-am taiat la alunita.Alunita mea nu este mare,este destul de mica ,maro,si o forma rotunda,dar mi-a curs mult sange si am taiat putin din ea,doar "capul",sunt in pericol de a face cancer sau alte complicatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

În perioada când soarele este atât de generos cu noi, ar trebui să evitaţi totuşi expunerea exagerată la razele ultraviolete, mai ales dacă faceţi parte din grupul de risc pentru melanom sau alte tipuri de cancer de piele. Dacă aveţi fire de păr în aluniţă, nu le epilaţi sau smulgeţi, tăiaţi-le cât mai scurt cu o forfecuţă şi cât mai atent, pentru a nu leza aluniţa. În niciun caz nu este permisă ruperea, înţeparea, tăierea sau alte tipuri de traumatizare a aluniţelor. Evitaţi, de asemenea, expunerea lor la apă fierbinte. Dacă aluniţa este de dimensiuni mari, se află într-o regiune unde este uşor supusă traumatismului minor frecvent (încurcă în timpul pieptănatului, îmbrăcatului etc.), este recomandabilă înlăturarea ei. Procedura este una relativ simplă, cicatricea postoperatorie este fină şi nu comportă pericol de malignizare. Nu uitaţi că adresarea la timp după un consult de specialitate vă poate salva viaţa.

Poti face cancer, citeste ce gasesti pe aici: ...google.ro/

Sursa: http://www.flux.md/editii/200874/articole/3006/ - sectiunea "Profilaxia este simplă"

6 răspunsuri:
| Aurelian0709 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la doctor. știu ca alunitele sunt destul de periculoase.

| GuCcIPuCcI a răspuns:

Ar trebuie sa mergi la doctorul de familie si sa il intrebi daca o sa patesti ceva... dupa as cam crede ca ai putea pati ceva.

| gerrardbv explică:

Prietene,citeste si tu putin pe google,care sunt pericolele, si apoi raspunde la o intrebare de genu, nu are nici un rost sa fii ironic.

| gerrardbv explică:

Frate,scuze ca iti zic, dar esti ciudat, care este motivul pentru care iti tai alunita?

| gerrardbv explică:

Pai specifica si tu.

| gerrardbv explică:

Putin,dar tot imi e fricastraight face.