| IustinMic a întrebat:

Buna TPU! Am nevoie de un sfat in legatura cu greutatea mea. Am 16 ani, 1.69 si 100kg. Nu sunt foarte complexat pe tema asta, dar nu stiu daca este asa de bine pentru sanatatea mea. Tin sa mentionez ca nu sunt cu sporturile, nu sunt activ mai deloc si nu tin cont de ceea ce mananc. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Tin sa mentionez ca NU sunt cu sporturile, NU sunt activ mai deloc si NU tin cont de ceea ce mananc. Ce ar trebui sa fac?"

Să tai cuvintele „ingrosate" de mine din textul de mai sus, scris de tine.
Dar nu doar teoretic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai normal ca nu este bine pentru sanatatea ta. Mananca mai putin si fa mai multa miscare.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cântărești cât un culturist, ai înălțimea unui copil și vârstă unui adolescent.
Revizuiește alimentația pentru inceput.
Daca vrei, poți ieși măcar la plimbări prin cartier, iar ușor ușor, sa te apuci de sport.