| didia75 a întrebat:

Buna TpU. am nevoie urgent de voi crying ati auzit de buba dulce nu? buba dulce pe buza vreau si eu sa'mi spuneti ce trebuie sa dau ca sa se vindece pana luni adica pana pe 12 este urata si nu vreau sa incep scoala cu ea atat de urata o am de 5 zile sa mai vindecat dar nu de tot dau funda care are raspuns bine va rog sa se vindece pana luni dau fundita pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| xgd a răspuns:

Cumpara un plasture anti-herpes sau mai multe, pune-l si lasa-l asa, nu-l atinge ca in cateva ore se topeste, si naptea sa stai asa si trece.Sau da-l cu bicarbonat sau pasta de dinti sa se usuce da asa nu dispare de tot pe scoala.

| xLouana a răspuns:

Pai buba dulce e aceeasi cu herpesu? Daca da... incearca cu aciclovir (e cel mai bun produs pentru asa ceva), daca totusi nu fuctioneaza ia.ti un plasture si mascheaz-o cu gloss (peste plasture). Si cel mai important nu o rupe!

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Buna daca faci ce iti zic eu se vindeca in mai putin de 3 zile sau ciar mai putin de doua zile.Tot ce trebuie sa faci e sa dai pe buba dulce cu tinctura de propolis(lichida, nu crema).te va ustura putin a inceput dar dupa aia trece.se va micsora din ce in ce mai tare pana dispare.stiu asta pentru ca am avut foarte multe. Bubele dulci apar de la mizerie(ex.mananci cu maini murdare, bagi murdarii in gura etc.) Sper ca te-am ajutat Insanatosire gravnica!

| PinkPassionMona a răspuns:

La medic scumpoo