| Mikutza98 a întrebat:

Am niste probleme si o sa plec la un psihoterapeut. As vrea sa stiu cum o sa fie prima sedinta? Ce o sa ma intrebe? Cit timp va dura o sedinta? Luind in considerare ca am 15 ani, tot ce o sa-i spun lui, el o sa le spuie parintilor mei? Daca se poate sa-mi raspunda cineva care a trecut prin asa situatie. Si daca se poate sa-mi mai raspundeti la o intrebare ce mai exact face un neuropatolog (am auzit si vreau sa stiu ca pe net nu gasesc o explicatie mai concreta)? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stefaniaforever a răspuns:

Micuto,eu am 17 ani și iau antidepresive de la 9 ani și fac ședințe de neuropsihiatrie și psihiatrie și psihologie de cel puțin 5 ani.Sedinta va dura undeva la o ora, pentru ca doctorul are nevoie sa te asculte îndelung iar tu ai nevoie sa îi vorbești. O sa te întrebe chestii legate de problemele care le ai, întrebări care o sa te pună pe gânduri și o sa te facă sa te simți oarecum mai bine pentru ca le vei găsi răspunsurile chiar fără sa iti dai seama. Și stai liniștită, ceea ce se vorbește în cabinet cu doctorul, va rămâne în cabinet GARANTAT! Ăsta este o promisiune pe care medicii si-o fac lor înșiși la absolvirea facultății. Îți doresc multa sănătate și sa iti revii cât mai repede ca ești micuța și ai viața înainte!

3 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Buna.

O prima sedinta de psihoterapie ar trebui sa fie momentul in care terapeutul te cunoaste si afla date generale - varsta, pentru ce vii, istoria ta legata de sanatatea mintala, alte date generale despre viata ta... Fiind minora, confidentialitatea este o chestiune mai delicata decat cu un adult, dar nu, un terapeut nu ar trebui sa le spuna alor tai majoritatea lucrurilor pe care tu i le spui, numai ca le poate vorbi despre cum progresezi mai mult decat daca ai fi majora. Cel mai sigur este sa intrebi psihoterapeutul respectiv care sunt regulile lui despre confidentialitatea in lucrul cu minorii, daca si cat le-ar spune parintilor din continutul sedintelor cu tine. Succes!

| Exaizo a răspuns:

Neuropatologul te invata cum sa nu te enervezi la orice lucru neimportant (bănuiesc ca prima data incearca cu vorba, practica, iar daca nu reuseste se trece la pastile, sau poate toate 3)

Nu avem de unde stii ce te va intreaba Psihoterapeutul cat timp nu iti stim problema. Dar bănuiesc ca ai probleme cu nervii, deci te va intreba in principal ce te enervează, ce simti cand se intampla acel lucru, cum reactionezi, alea alea.

| VictorMihail1990 a răspuns:

Nu-ți fa griji, nu o sa fie cine știe ce