| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare.Am auzit acum ceva timp un doctor spunând că poți să primești scutire pentru sport dacă ai miopie să zicem peste-3 parcă. Este adevărat? Și dacă da, de ce? Am auzit mai multe persoane care spuneau că nu este recomandat efortul fizic.
Mulțumesc anticipat
Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LadyMelian a răspuns:

Nu e adevarat. Daca ai miopie porti ochelari.O sa te scuteasca din a face anumite exercitii dar nu o sa fi in totalitate scutita de ora de sport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La miopie severe exista un risc de desprindere a retinei, dar nu cred ca -3 intra in categorie.