| Andersonnnnnn a întrebat:

Am o intrebare: Ce sunt testiculele? Stiu ca o sa para ridicol dar am inteles ca testiculele sunt de fapt "tatele" la barbati.Ele se maresc la pubertate care am inteles ca este pe la varsta de 11 ani. Eu am 12 ani imediat fac 13 si testiculele mele sunt cam mici. Testiculele insemnand primul pas spre pubertate.Am vreo boala sau altceva? Am 12 ani imediat 13 si nu am intrat in pubertate. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji esti inca prea mic pentru a observa modificari ale organismului, legate de transfmarile hormonale care se produc o data cu, trecerea de la o etapa la alta de dezvoltare.
Testiculele impreuna cu glanda prostatica, sunt cele care sunt raspunzatoare de lichidul seminal, respectiv de productia de spermatozoizi, care asigura ulterior reproductia, respectiv posibilitatea de a avea copii.
Eu nu le-as numi "tate", ele sunt cele 2 oute care apartin de organul genital masculin, in timp ce sanii sunt organele care asigura ulterior sursa de alimentatie pentru bebelusii ce vin pe lume, dupa ce oamenii sunt mari, se casatoresc si-si intemeiaza o familie.
Daca ai o carte de anatomie acolo sunt descrise functiile si denumirile tuturor organelor corpului uman si poti sa te informezi sau poti cauta pe Google cu intrebarea: Ce sunt testicolele si ce rol au ele?
Un gand bun si multa sanatate.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Testicule nu inseamna "tate", testiculele sunt alea 2 "bilute" care le ai tu in pantaloni.

| KodrutZ a răspuns:

De unde ai inteles tu o asemenea ineptie? Echivalentul feminin al testiculelor sint ovarele.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Wow pentru varsta ta esti prea ingrijorat pentru aceste lucruri.Trebuie sa mai astepti vreo 2-4 ani.Nu imediat faci 13 si testiculele ti s-au marit. Testicule=tate? de unde ai scos-o? Poti spune mai bine TESTICULE=COMOARA BARBATILOR. Fara ele "nu existi".happy. Funda?