| ElenaRy a întrebat:

am o intrebare, cum pot sa inalbesc dintii in mod natural? multi mi-au spus, chiar si mama, ca nu e bine sa-ti inalbesti dintii la stomatolog, am doar 14 ani, as vrea dinti albi, cu sare nu merge, nici cu sare de lamaie ...imi puteti propune altceva? sad, dau fundita :* :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YonutZ_7643 a răspuns:

Sunt mai multi factori ce influenteaza culoarea dintilor; intr-adevar, periajul dintilor si ata dentara ar trebui sa ajute la pastrarea lor albi, insa daca cineva nu-i are albi nu inseamna neaparat ca nu face asta. Printre cele mai comune cauze ce nu tin de noi pot fi: concentratia flor-ului in apa pe care o bem (din cauza asta, unii oameni au dintii "in straturi" de culoare), in functie de nivelul florului in apa, si medicamentele (tetraciclina - de exemplu - decoloreaza dintii).
Pe langa acesti factori care practic nu tin de noi, multe persoane nu isi dau seama dar sunt 5 factori principali ce participa la decolorarea/innegrirea dintilor:
1. ceaiul ( orice fel de ceai! da, orice fel de ceai, ai inteles bine happy )
2. cafeaua (evident)
3. vinul rosu sad
4. cola/pepsi/orice bautura inchisa la culoare
5. tutunul
Eu nu te sfatuiesc sa folosesti tratamente sau produse precum "Crest Whitestrips", deoarece chiare daca iti inalbesc dinti ele constituie o gramada de dezavantaje precum : sensibilitatea si sangerarea gingivala, chiar si pierderea dintilor. Ai mare grija!
Asa ca mai bine te speli pe dinti de 3 ori pe zi... vei avea mai multe satiisfactii pe viitor. SUCCES!
MA TEM CA MAMA TA ARE DREPTATE!
SPER CA TE-AM AJUTAT happy

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Periuta, preferabil cu par natural, pasta de dinti simpla, bicarbonat (baking soda). Pui pasta de dinti cat un bob de mazare pe periuta, apoi peste presari un pic de bicarbonat. Si freci dintii asa, 4-5 min. In afara de spalatul obisnuit - 2 ori pe zi, fa spalatul cu solutia asta de 1-2 ori pe saptamana. Si are efect si impotriva placii si tartrului. In loc de aceasta solutie mai poti folosi pasta de dinti cu argila, tot pentru tartru, dar nu stiu exact ce efect are in privinta albirii.
Si renunta la fumat, ai grija ce consumi, nu tu sucuri si alte bauturi carbogazoase, atentie la fructele care pateaza, afinele de exemplu. Cam atat. :-\
Si nu te astepta sa fie albi ca si perlele, culoarea naturala a dintilor variaza de la persoana la persoana, alb perfect nu exista.

| TicTacUser a răspuns:

Da...bicarbonat. e foarte bun.intro folosire se observa. dar intr-o saptamana se observa mai smecher.am incercat. funda?

| Psihologul a răspuns:

Pasta de dinti cu albire? (Colgate, blend-a-med) ...nu ai incercat?

| Christa a răspuns:

Bicarbonat, sau sare de lamaie happy.

| darii a răspuns:

Achizitioneaza-ti pasta de dinti pentru dinti mai albi. si foloseste si Bicarbonat de Sodiu. Sper sa iti fie de folos sfatul meu >big grin

| kurinkita a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa te speli pe dinti dupa fiecare masa sau, macar, de vreo 3 ori pe zi. Dupa un timp vei avea dintii albi.

| Crisyy a răspuns:

Incearca cu bicarbonat, asa mi-a recomandat mie stomatologulhappy

| cslx a răspuns:

Buna! Deci sa iti spun cum am facut eu, ca la mine a functionat si acum sunt foarte albi:X Am folosit 14 zile [bine, inca mai folosesc, de acum tot produsele care o sa ti le spun am sa le cumpar:X] Dimineata si seara foloseam pasta de dinti Colgate Advanced Whitening [ http://www.kudika.ro/articol/frumusete/475/slideshow/2/.html ] si dupa aceea apa de gura Colgate Plax [ http://www.colgate.ro/......itive.cvsp ]. Sincer nu credeam ca o sa fiu asa multumita dar trebuie acum sa recomand si altora:) si sa stii ca chiar a avut efect. O fi mai scump decat celelalte produse, dar merita! Aaa si sa nu uit, ca daca mancam ceva intre mese, foloseam Orbite White! Iti doresc mult succes si sper sa fi multumita de rezultat:)
pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi functioneaza cu bicarbonat de sodiu. pui putin pe periuta si iti freci dintii. lasi putin pe dinti-vreo 5 minute- dupa care te clatesti. sa nu repeti chestia asta la mai mult de o saptamana deoarece iti poate afecta dintii. si.nu te astepta la rezultate extraordinare.

| Maria46854213 a răspuns:

Bicarbonathappypui ca pasta pe periuta si dupa te speli si cu pasta

| dianafofiu a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiuwinking (pui putin pe periuta si te speli normalwinking

funda plzzbig grin

| rosedanielle a răspuns:

Trebuie sa stii in primul rand ca fiecare are o anume culoare naturala a dintilor de la mama natura...nu suntem toti la fel.
Dar daca tu aplici inca de la varsta asta tratamente de albire, iti vei sensibiliza si distruge dintii mai tarziu. Incearca sa folosesti odata cu pasta si bicarbonat, dar foloseste si ata dentara si apa de gura. Daca nu sunt galbeni in mod evident si te speli corect si cand trebuie pe dinti, eu zic sa nu te obosesti cu tratamentele de albire ca nu merita.Bafta

| Temptation_1752 a răspuns:

Bicarbonat de sodiu

| nextoyou a răspuns:

Blend a med 3d white pearl la mine chiar a functionat.