| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare. În momentul în care rămâi însărcinată, poți să naști normal, fără să fie nevoie de operație? Eu așa credeam. Dar la mama se credea că va naște normal, dar s-a dilatat 4 cm, trebuia 10 cm, așa ca m-a născut prin cezariană. Eu am o așa mare frică de operații, doctori chirurgi, sânge, răni, etc.. Mamă zice ca te anunța doctorul cum vei naște, dar și când naști normal tot îți taie acolo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nasterea normala nu presupune nicio opreatie, altfel nu ar mai exista omenire si nici animale.

Operatie se face fie la cerere pentru a evita durerile nasterii fie in cazuri de complicatii

| Rainmaker a răspuns:

Buna!
De ce ti-e frica? Foarte multe femei si-ar dori sa nasca prin cezariana, dar nu o fac din cauza costurilor ridicate.Gandeste-te in primul rand ca nu va mai trebui sa suporti "chinurile" nasterii. Operatia se realizeaza ca oricare alta, prin anestezie.