| valyas a întrebat:

Am o intrebare legata de pensie, m-ar interesa cum se poate obtine o pensie pentru o persoana cu o boala cronica [RECTOCOLITA-ULCER-HEMORAGICA] mentionez ca are varsta de 43 de ani si are lucrati 8 ani pe cartea de munca.Astept raspunsul ...Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Din cate stiu trebuie sa te duci la sediul Protectiei sociale de care apartii. Acolo intrebi ce trebuie sa faci pentru intocmirea unui dosar pentru persoana bolnava.

Iti faci dosarul, se va stabili o data la care trebuie sa mergeti la o comisie formata din medici pentru a va stabili tipul handicapului sau invaliditatii, in functie de boala avuta. Vor stampila documentele, dupa care te duci inapoi la protectia sociala si depui actele pentru pensia de handicap sau de invaliditate.

Cam asa e.

Pa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru pensie de invaliditate trebuie ca persoana sa fie incadrata intr-un grad de invaliditate si aceasta se face de o comisie medicala la propunerea medicului specialist.