| irinuk28 a întrebat:

Bună TPU,am o întrebare mai intimă. Deci,de câteva luni, mă confruntam cu o problemă: oxiurile. În fiecare seară aveam mâncărimi în zona anală.Am citit pe internet că aceste mâncărimi sunt datorate faptului că femela, iese în fiecare seară să depună ouăle.Mda,destul de neplăcut. Oricum,am urmat un tratament cu usturoi destul de mult timp,păstram igiena corespunzătoare etc etc. Acum,de o săptămână,pot spune că nu mă mai confrunt cu astfel de chestii,deși mai observ din când în când cate unul, doi în vasul de toaletă rolling eyes.
Mă rog,sper să nu luați întrebarea în derâdere.
Deci, ce să fie? Oare voi scăpa de ei big grin?
Dau FUNDĂ. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yssy12 a răspuns:

Pfff. Oxiuri. Moartea mea. Am avut si eu, eu fana laptelui nu lapte, eu fana ciocolatei nu ciocolata. Asta timp de o luna, a fost destul de ciudat ca noaptea inainte sa dispara am crezut ca innebunesc. Eu am mers la medic si mi-a dat 2 medicamente. Unul sirop pe care il luam zilnic si unul pe care l-am luat de doar 2 ori si mi-a trecut. Eu dupa o saptamana sau 3 nu am mai mancat ce era interzis sa nu se faca din nou [totul a tinut aprox. 2 luni]nu mai stiu am avut acum un an i-am luat de la mare... am avut si anul acesta unul am vazut dar a disparut bizar. Daca iei medicamente usturoi, pune-le in lapte sa fii sigura ca eu am luat medicamentul meu si am mancat usturoi si dupa ce am terminat cu ei. Puneam usturoi sau acel medicament in lapte [yac, gust oribil]... mi-au disparut. Bafta :l Zi mersi ca nu ai avut limbrici ca aia sunt lungi cand degetul si grosi cat unghia.

| Yssy12 a răspuns (pentru Yssy12):

Apropo eu am luat seminte CRUDE USCATE de dovleac de la bunica. Trebuie mancate cu tot cu coaja cate 10 big grin

| irinuk28 explică (pentru Yssy12):

Bună,păi poți să-mi spui cum se numesc siropurile? Am încercat și eu faza cu usturoiul în lapte, am crezut că o să vomit numai când simțeam mirosul laptelui amestecat cu usturoi :-&.
Și încă ceva, ce alimente nu ai consumat ca să nu se facă din nou? Adică, am auzit de lapte, dar altceva?
Mulțumesc!

| Yssy12 a răspuns (pentru irinuk28):

Pai am renuntat la : lapte [lactate], ciocolata [dulciuri], sucuri. Hmm si cam atat.

| irinuk28 explică (pentru Yssy12):

Uff,dulciurile,slăbiciunea mea, cum să renunț la elehee hee?!

| Yssy12 a răspuns (pentru irinuk28):

Trebuie :'( Si mie mi-a fost greu.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Usturoiul nu te va vindeca, este doar un tratament adjuvant, adica ajuta tratamentul corect, recomandat de medic. Nu vei reusi sa te vindeci naturist, ai nevoie de tratament prescris de medicul de familie, la care sa asociezi masuri de igiena, alimentatie bogata in usturoi si seminte de dovleac si, obligatoriu, tratarea celor care folosesc aceeasi toaleta cu tine

| irinuk28 explică (pentru Brigaela):

Ok,mulțumesc mult.Îmi cauzează și probleme de nutriție pe deasupra sad. Măcar e bine că nu îmi mai cauzează acele "probleme" serile.Chiar nu știu ce să mai fac rolling eyes.Am urmat și un tratament medicamentos: o cutiuță de tablete sub formă de usturoi, cu un gust de usturoi, ușor mentolat care m-a costat 100 RON. Pe lângă acest tratament, foloseam tratamentul adjuvant: binecunoscutul remediu- mujdeiul de usturoi. Până de curând, deoarece îmi cauza dureri de stomac. Dacă nici asta nu a ajutat, atunci nu știu ce.E adevărat că aceste tablete nu mi-au fost prescrise în urma unor analize, dar sunt special pentru asa ceva.Nu mai vreau să mai scot din buzunar încă 100 RON, pentru ceva ce nu are niciun efect.

| Brigaela a răspuns (pentru irinuk28):

Ambele tratamente sunt andjuvante, nu curative. Faptul ca extractul de usturoi este pus sub forma de tablete, nu-l face neaparat medicament, e tot un adjuvant. Nu stiu cine ti-a prescris doar acest tratament, dar a facut o greseala stupida. A uitat sa-ti dea si medicamentul antiparazitar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru investigații și tratament specific.
Nu mai consumi lapte și derivate din lapte ori preparate cu lapte (dulciuri) pe perioada tratamentului.
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SCOATE-ŢI din căpşor chestia asta cu remediile naturiste ( "am urmat un tratament cu usturoi" )!

În general, acestea NU "funcţionează"!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control la medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

EVIDENT, având în vedere cele descrise de tine, "tratamentul" naturist folosit NU funcţionează :(

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENTĂ la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Remediile naturiste le poţi folosi în paralel cu tratamentul medicamentos...

Toate cele bune.

| irinuk28 explică:

Mulțumesc pentru invitație happy