Întrebare recomandată | MihaitaRo a întrebat:

TPU! Am o intrebare, zilnic stau la calculator 1 ora jumatate sau chiar mai mult. Ochiii mei incep sa ma doara,sa se usuce, sa lacrimeze, pleoapa sa se inroseasca si multe chestii de genul acesta.Va rog sa imi spuneti ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Du-te la un control oftalmologic si apoi cumpara niste ochelari pe care sa-i porti la calculator doar, in casa.Te va ajuta si nu vei mai avea probleme.

| Sn4k3 a răspuns:

Stai mai putin la pc si cand mai stai la pc stai mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm incearca vreo zi, doua sa stai jumate de ora sau mai putin de o ora in orice caz si vezi daca simptomele continua ar fi bine sa mergi la un oftalmolog. mai tarziu poate fi prea tarziu! ai grijawinking

| uhegartfea234 a răspuns:

Fa o pauza de o zi. macar atat. Corpul reactioneaza, pentru ca asa s-a invatat, nu te speria nu e nim grav. Fa o pauza de o zi si vezi cum e. daca intr-adevar te mai dor ochii ar trebui sa te duci la doctor

| iamme0 a răspuns:

Trebui in primul rand sa te duci la un control, pentru ca este posibil sa fi stat prea mult in fata calculatorului si nu e bine pentru ochi, si in al doilea rand incearca sa nu mai stai la calculator, si vezi ca exista niste ochelari speciali pentru statul la calculator, adica poti sta si toata ziua(desi nu e recomandabil) si ochii tai nu vor pati nimic.

Mult noroc!

| Tomino a răspuns:

Du-te la un control pentru orce eventualitate
Si ca sfat iti propun sa mai lasi calculatorul
zic asta fiindca si eu faceam la fel si acum port ochelari.