| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am o mare problema. Am probleme cu un dinte, mai exact unul din fata. A fost cariat, am avut o gaurica mica, pe care am plombat-o acum 2-3 ani. Recent am început sa am impresia ca acel dinte se misca, deoarece când ma spăl pe dinți, dacă ii frec îmi curge dintr-un colt sânge, însă dacă ma spăl cum mi-a recomandat dentistul (de sus în jos, pe amândouă părți) nu îmi curge; acest lucru ma face confuza. Am niște pete albe pe dintii din fata de sus, ei fiind mai urat crescuți fata de cei de jos, care au crescut uniformi, nu sunt urme de sânge când ma spăl și nu am pete albe. Recent am trecut de la Colgate la Sensodyne și nu pot sa spun ca vad vreo diferența. Am fost la dentist iar acesta mi-a spus ca dacă ii mișc, toți se vor misca (sper ca ati înțeles ce am vrut sa zic) Am nevoie de mare ajutor, am început sa cred ca am paradontoza. Sunt confuza și înspăimântata in același timp. Știe cineva ceva ce ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Păi plombele nu durează o veșnicie și cu timpul se deteriorează și trbebuie altele noi sau poate nu ți le-a pus bine. Și eu le-am pus cam tot ca tine prin 2017 la începutul anului, dar nu am nicio problemă, doar că, câteodată când mănânc ciocolata multă sau mai dulce, mă doare de înnebunesc într-o parte. A și atunci când mă spăl pe dinți mai tare se vede un punctuleț de sânge pe dinte, cam cât punctul (.) de la tastatura telefonului. Sper că te-am ajutatwinking!

2 răspunsuri:
| BunaZiuaMerio a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim.De ce nu te duci la dentist.Intrebari despre sanatate pui doar daca subiectul e foarte intalnit si multi au problema respectiva.

| Celcestietot a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Păi a fost mă... ne-a întrebat și pe noi fata happy, nu te supăra big grin.