| Gheorghe_Mihai_1993 a întrebat:

Buna TPU
Am o mica >nelamurire-
Am 17 ani aproape 18[in 2 mai]
Si as dori sa aflu daca se poate
cum pot sa ma ingras
Tin sa precizez ca am 1.78 si 54kg
Am mainile foarte slabe masa musculara putina, si corpul mic
Daca ar putea cineva sa ma ajute as fi recunoscator
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Buna dimineata, dragul meu! Sfatul meu este sa incerci sa mananci mai multa paine, paste fainoase, dulciuri(dar nu prea multe, caci, Doamne fereste, poti sa te imbolnavesti de diabet), prajeli. Cam aste. Dar eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic nutritionist, daca poti, pentru ca el ete cel mai in masura sa te sfatuiasca. Te pup si iti doresc o zi cat mai frumoasa! kiss

1 răspuns:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Surplus caloric, carbohidrati complecși (3-6+- g/kg, în funcție de rezultate ajustezi) grasimi sănătoase (+- 1g/kg, ajustezi in functie de rezultate), proteine 1, 8-2g/kg, fibre 25-30g/zi (aici nu e tocmai neaparat fiindca nu ai o alimentație hiperproteica). Sport, odihna, multa apa.