| InnaS a întrebat:

Am o nelamurire! Astazi este a 6 zi de la avort si pana acum nu am avut nimic nici o durere insa azi a inceput sa ma cam doara stomacul si sa ma simt balonata. Mai tin sa mentionez ca imediat dupa avort nu mi.a mai curs sange doar mici pete maro. Credeti ca este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Recuperarea dupa avort dureaza de la cateva zile pana la cateva saptamani.
Imediat dupa avort, uterul se contracta si incepe sa se micsoreze in dimensiuni. Cervixul uterin (colul uterului) ramane deschis timp de mai multe zile, ceea ce face posibila curatarea uterului. Restabilirea deplina a endometrului (mucoasei uterine) se produce timp de mai multe saptamani dupa efectuarea avortului.Sangerarile vaginale, mai mult sau mai putin abundente, apar dupa aspirarea cu vacuum (mini-avort), cat si dupa chiuretaj. Asemenea eliminari, pot dura de la cateva zile pana la 1-2 saptamani. In cazul in care medicul care a facut avortul nu ti-a precizat o data la care sa te prezinti la control ar fi indicat sa i te adresezi deindata ce apreciezi ca au intervenit ceva modificari pentru a ti se da raspunsurile si explicatiile necesare.