| IngerAlb a întrebat:

Buna tpu.Am o problema.Am 15 ani jumate si nu mi s-au dezvoltat sanii. sad Nu stiu de ce.Cand eram mica,eram mai grasuta si am fost supraponderala de-a lungul anilor, dar am slabit foarte mult si acum sunt normala...Totusi este o problema.Nu am sanii dezvoltati.Ce as putea sa fac? Sunt fete chiar mai mici ca mine de 12-13 ani cu sanii mai mari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ai ce să faci, trebuie să ai RĂBDARE happy

Sânii se dezvoltă până pe la 18-20 de anişori, apoi se mai măresc/dezvoltă la/după prima sarcină.

De asemenea, e posibil ca sânii mici să fie o caracteristică fiziologică - mai ales dacă mama/bunica ta au sâni mici ( de obicei, se "moşteneşte" ).

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ingeras, nu te speria.
Fiecare fata/ femeie se dezvolta in felul ei.Mai depinde si de mosterirea genetica.Mai precis cam cum i-a avut mama sau bunicile tale cam asa ii ai si tu.NU te compara cu alte fete.
Si gandeste-te ca sanii mici te avantajeza cand practici un sport.

| wolder a răspuns:

Fiecare se dezvolta diferit
cauta pe net exercitii pentru sani ca sa se intareasca
sau ceai de palmier ca sa creasca

| ubox7007 a răspuns:

Pai administreazati estrogeni (hormoni sexuali feminini) ii gasesti in pui (de la kfc si alte animal crescute pentru taiere, in industrie) sau ii gasesti si injectabili sunt practic ca steroizi numai ca pentru dezvoltarea feminitati tongue. Sau sa te multumesti cum esti, caci eu sunt baiat si mi-a placut si de fete cu sani mai mici.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Stai linistita, au timp sa iti creasca, desi sunt multe fete chir femei care au sanii foarte mici. Uite eu de eexemplu am 17 ani si am sanii foarte mici. Fii linistita, cine te place te place si cu sani mici, si cu sani mari. Bucura-te ca sunt sanatosi.

| MozZatY a răspuns:

Esti prea tinerica mai happy Ai putina rabdare.

| Karmesytta a răspuns:

Sanii se pot dezvolta si mai tarziu, la unele fete atunci cand isi incep viata sexuala, insa nu e o regula ca trebuie sa ai sani.Fiecare fata are o gena care o mosteneste si se manifesta in functie de cum e codata. Daca aveai sani mai mari cand erai mai grasuta era vorba de grasime.Nu te lasa descurajata ai doar 15 ani mai ai timp pana sa se dezvolte.Nu inseamna ca daca nu ti-au crescut pana acum nu o sa iti creasca, fii increzatoare.Tu ai zis ca nu ai sanii mai dezvoltati, dar sani tot ai.Ei bine fi fericita ca ii ai ca unele fete pur si simplu sunt platee! deci PLATE! am vazut cu ochii mei.Incearca si tu sa mananci cereale care contin fibre si sa ai grija la alimentatie+e bine dupa dus sa ii masezi timp de 5-10 min cu crema.Si pentru fermitate e bine ca in timpul dusului sa faci alterare cald-rece.

| EuGabriela a răspuns:

Fiecare se dezvolta in felul sau daca ai 15 ani si ai menstruatie inseamna ca te dezvolti normal, dar daca totusi vrei sa te linistesti vorbeste cu namata sau cu cineva apropiat tie si puteti merge la un doctor.

| marian5888 a răspuns:

Poate asa este dezvoltarea ta, poate iti vor creste in viitor dar tine minte ca marimea nu conteaza..sigur lumea e superficiala dar las-o,