| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Am o problema care m-a cam speriat rau de tot.In urma cu ceva timp, aproximativ 3 saptamani am avut un contact nedorit, bla bla nu conteaza detaliile cand individul s-a terminat intentionat inauntru.Eu am chisturi ovariene si din fericire nu am ramas insarcinata si individul care se credea in filme a luat teapa si nu si-a dus planul la capat.De atunci am tot avut cateva senzatii ciudate, disconfort in partea de jos a corpului(bazin, ovare)iar acum cateva zile am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu.Prima data a fost totul ok, totul bine si frumos insa a2a oara, cand a scos-o, "au iesit din mine"niste chestii care semanau cu niste betisoare mici cam de un cm si foarte subtiri.In timpul actului am avut o durere puternica de ovare, m-am terminat iar apoi am vazut ca a iesit ce a iesit.straight face M-am speriat pentru ca am mai avut secretii vaginale chiar foarte abundente dar nu inteleg aspectul acelui lichid care nu mai era lichid.Ce poate fi?sadSunt foarte speriata, astazi mi-am luat un irigator si niste pliculete de Tantum Rosa pentru ca ma gandesc ca acele chisturi ovariene blocheaza totul si am zis sa incerc sa curat interiorul.De ieri mi-a venit si menstruatia si am avut niste dureri groaznice pe care nu le-am mai avut pana acum.

Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Trebuie sa faci ceva in legatura cu acele chisturi.depinde acum ce culoare are secretia aceea.mergi la un doctor si intreaba si nu te speria.pentru orice problema exista o rezolvare

| UbexFlo a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Deocamdata sunt la menstruatie.Inainte de menstruatie secretia era galben-verzuie.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns (pentru UbexFlo):

Imi pare rau ca trebuie sa iti spun dar invididul respectiv desi nu si-a atins scopul ti-a dat o BTS adica o boala cu transmitere sexuala.ti-a dat gonoree care se mai numeste blenoragie

Simptomele apar la 2-5 zile de la contact ( limite : 1-14 zile ) anume secretie vaginala abundenta galben-verzuie, senzatie de arsura, usturime, mucoasa congestionata, rosie.
Aceasta forma acuta este oarecum rara! Mult mai des infectia e cronica cu secretie moderata, simptome reduse.
La barbati : mincarimi, umflarea si inrosirea uretrei, secretie purulenta galben verzuie abundenta, senzatie de arsura si usturime la urinat.
Astea pot sa dispara si fara tratament dupa aproximativ 8 saptamini ( asa se intimpla cind nu erau antibiotice ) DAR asta nu inseamna ca se vindeca ci ca se cronicizeaza.

Daca la femei forma cronica e mai frecventa la barbat e mai frecventa asta acuta. Datorita disconfortului ingrozitor e nevoit sa se prezinte la medic.

Complicatii : fimoza, strangulari ( stricturi) ale uretrei, afectare de testiculi sau prostata si altele.

ATENTIE : femeile au frecvent forme cronice si pot fi aparent sanatoase!
Deci du-te la un ginecolog si ia-l si pe iubitul tau fiindca e posibil sa fi luat si el de la tine din moment ce ati avut contact sexual

| UbexFlo a răspuns (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Apropo de el.El a facut niste bubite rosii In "capul penisului" care incepusera sa-i dea mancarimi.L-am dat cu crema Nidoflor de vreo 2-3 ori si i-au mai trecut, acum are doar niste semne mici ca niste cicatrici si par sa se treaca cu timpul.

| catablondu a răspuns:

Buna, cred ca ar trebui sa te adresezi unui ginecolog, mai ales daca contactul nedorit a fost si mai dur. Daca tot ti-ai luat irigator, ai putea incerca sa-ti faci cateva spalaturi cu bicarbonat de sodiu. Nu face nici un rau si dezinfecteaza.

| UbexFlo a răspuns (pentru catablondu):

Mersi pentru sfat.La bicarbonat chiar nu m-am gandit desi stiam ca e bun si asta pentru asa ceva.

| catablondu a răspuns (pentru UbexFlo):

Incearca, dar mergi cat de repede poti la medic

| Georgienita94 a răspuns:

Imi poti da mesaj privat cu id-ul tau?
Acolo putem vorbi mai multe!

| UbexFlo a răspuns (pentru Georgienita94):

Ai mesajele blocate happy

| Georgienita94 a răspuns (pentru UbexFlo):

Nu pot trimte
imi spune ca membrii minori nu au dreptul de a trimite mesaje
ceva degnul
Trimite tu mesaj privat cu id-ul tau

| UbexFlo a răspuns (pentru Georgienita94):

Nici eu nu pot sa-ti trimite.Esti junior si nu pooti nici sa primesti si nici sa trimiti mesaje private.

| pisi21 a răspuns:

Cel mai bine ai face un control la doctor