| RamyF a întrebat:

am o problema...cred.Ieri mi-a venit prima menstruatie dupa o perioada de aproximativ 5-6 luni.Problema e ca este foarte abundenta si dureroasa.Nu stiu daca este normal sau nu.Am avut multe dereglari hormonale din cauza unor antibiotice.Acum am ovare polichistice.Am 17 ani si nu mi-am inceput viata sexuala.Va rog spuneti-mi daca este normal sa-mi vina asa.Mentionez ca trebuie sa schimb absorbantul din 2 in 2 ore(absorbant de noapte). Este normal? si ce ar trebui sa fac? ce medicamente as putea sa iau fara sa necestie reteta, deoarece sunt plecata din tara si nu am acte.Astept urgent un raspuns, dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovarele polichistice impun tratament giencologic si metabolic constant. Altfel, boala va evolua si vei ajunge sa-ti pierzi ovarele (la un moment dat vei face o complicatie severa care sa impuna interventie chirurgicala de urgenta). Nu poti ua nimic fara supraveghere ginecologica si reteta. Intoarce-te urgent in tara sau gaseste o solutie astfel incat sa ajungi cat mai repede (in 3-4 zile maxim) la ginecolog.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti astepta cateva luni, crede-ma. Am si eu ovare polichistice si le-am ignorat, din lipsa de bani, vreo 3 luni. Am ajuns intr-o stare foarte grava, la un pas sa-mi pierd ovarele. fac tratament de peste 5 ani pentru aceasta boala si cu efecte minore (am menstre neregulate, extrem de abundente, cu mari dureri si nu pot ramane insarcinata). Toti ginecologii la care am fost (zeci) mi-au spus ca trebuia sa merg la medic la primele simptome, la prima dereglare serioasa a menstrei, fiindca lucrurile ar stat cu totul altfel. N-am facut-o si voi plati toata viata pentru asta.

| RamyF explică:

Multumesc mult Brigaela pentru sfaturi, din pacate nu ma pot intoarce acum in tara, iar actele imi ies peste cateva luni.Asa ca nu am ce sa fac decat sa astept!

| RamyF explică:

Inteleg riscurile, dar din pacate nu am alta alternativa decat sa astept, efectiv.nu am! Cand am fost in Romania, am fost la un ginecolog care nu m-a consultat... a zis doar sa mai astept ca poate se elimina singure chisturile. Dupaia am fost internata la Parhon unde mi+au facut un set de analize, au descoperit ca am mai multe chisturi dintre care 1 mai mare, nu mai stiu cat are.Insa din nou acelasi raspuns, sa mai astept.Am asteptat, am avut dereglari extrem de ciudate, nu mai imi venea cate 2-3 luni la inceput, apoi cate 5-6 luni...practic,eu nu mai am avut ciclu luni bune.Doctorii au vrut sa-mi de-a un tratament cu hormoni dar au zis ca pot aparea si alte efecte si am refuzat.De atunci nu m-ai m-am dus la doctor pentru asa ceva.Cam asta e