| ImNutellingYou a întrebat:

Am o problemă pe care aş vrea să o împărtăşesc cu voi şi în acelaşi timp aş dori nişte răspunsuri. Am pietre la rinichi de aproape 2-3 săptămâni, am luat tratament complet cu uriclar şi am băut multe lichide [ excluzând sucurile acidulate şi toate porcăriile ce conţin ciocolată ] şi nici un efect..nu am eliminat absolut nimic. După tratament am avut o oarecare bucată de vreme în care nu am mai simţit nimic. şi acum de ceva timp au reapărut iar crizele, aproape în fiecare zi sunt nevoită să iau calmant [ ketoprofen] şi disper, durerile sunt foarte deranjante. Ţin să precizez că pietrele nu sunt de dimensiuni mari având în vedere că doctorul nu a dat semne să fie ceva grav. Nuştiu ce să mai fac, am auzit de ceaiurile alea care fac bine şi acum iau tratament cu ceai din cozi de cireşe, nu sunt familiarizată cu operaţiile şi mi-e o oarecare groază să ajung la aşa ceva. Dacă a-ţi întâmpinat astfel de probleme şi aveţi sfaturi pentru mine sunt bine primiteee, mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca locuiesti intr-un oras de provincie, te sfatuiesc sa mergi la o clinica de urologie dintr-un centru universitar---vei gasi specialisti urologi bine pregatiti care au la dispozitie aparatura perfomanta minim invaziva.Iti recomand clinica urologica privata "EndoPlus", Cluj Napoca, condusa de prof. dr. Ioan Coman.

p.s.Se pare ca, in cazul tau, problema nu se rezolva cu tratamentul pe care l-ai facut.De alfel, cu acelasi tratament, nici eu nu am eliminat pietricica de cativa milimetrii. Urologul meu a hotarat, in urma investigatiilor, sa forteze eliminarea pietrei cu ajutorul perfuziilor --- si s-a reusit!
Sanatate si numai bine!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Consuma ceaiuri din cozi de cirese/matase de porumb..si cred ca ar fi cazul sa schimbi medicul si eu m-am confruntat cu aceasta situatie, acum pot sa ma declar cat de cat multumit, dar un an am baut ceai numai pentru asa ceva(cozi cirese si matase) ceiuri consum zilnic din toate buruienile posibile.fa o noua ecografie mai performata sa vezi care este situatia si daca se poate rezolva doar prin tratament si ceaiuri
Uite ce am gasit pe aceasta tema.
http://www.clicksanatate.ro/Leacuri-din-gradina-manastirii_0_3198.html
O zi frumoasa sa ai:)

| darrio2007 a răspuns:

Maica-mea a patit asa ceva.Dar nu a scapat de cutit.Acum se face operatie si laparoscopic.Nu simti mai nimic pentru ca iti face anestezie.

| K0sti a răspuns:

Tamaie! Iei tamaie timp de 2 saptamani dimineata pe stomacul gol. Cat o boaba de fasole. Ai grija sa nu-ti atingi dintii, ca ataca smaltul! Sa fie tamaie cat mai buna, nu porcarie din aia de e prin piata, numai lemn! O sa-ti dizolve pietrele!

| alinadianaaa a răspuns:

Pentru pietre eu ti-as recomnda sa incerci ceai de matase de porumb este un remediu foarte bun, in doza de 2.5 litri pe zi, si ai sa vezi ca ai sa te simti mai bine.

| Valentyna290497 a răspuns:

Si numai cu lichide poti foarte usor sa elimini nisipul nu pietrele! Sunt in aceeasi stare ca tine! Nu conteaza marimea pietrelor, atata timp cat sunt pietre, vorbim clar de operatie