| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema sau mai bine zis, o dilema! Am 22 de ani, nu am iubit inca (asadar n-am facut...) si de sambata mai exact mi-a aparut pe chilot o pata maronie care tine pana acum! Menstruatia nu mi-a mai venit de anul trecut din august daca ma gandesc bine?! In ultima perioada imi venea la mare!
Mama zice ca poate fii ceva hormonal! Mi-a mai venit odata asa, neanuntat adica, fara durere de burta, spate etc etc...pur si simplu!
E ceva neregula cu mine? Mi-e frica sa merg la doctor! Iar petele maronii poate sa insemne ca se apropie menstruatia?
Va rooog ajutati-ma! As putea lua ceva care sa regleze asta? Ati patit si voi?
Multimesc pentru raspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
La 22 de ani iti este frica sa mergi la medic? poate fi o infectie/ chisturi.
Deci nu te juca, vrei sa te ia salvarea de acasa? esti majora si nu realizezi ca poti fi in pericol?
O seara bunahappy

| CezaraEM a răspuns (pentru caramela):

Mama zice ca e ceva hormonal! Medicii in ultima perioada te plimba de la un tratament la altul si fara sa vrei, dai in altceva....prefer sa raman asa!
In plus, n-am niciun simptom!
Vine in cateva luni, apoi nu mai vine, asta e.....asa sunt eu!

Răspuns utilizator avertizat
| caramela a răspuns (pentru CezaraEM):

Mai bine ti-ai face o ecografie pelviana sa vezi despre ce este vorba.
Nu te juca, o sa ai probleme cand vei dori sa -ti intemeiezi o familie.
O SEARA BUNAhappy

| CezaraEM a răspuns (pentru remus1007):

Nu e medic, nici n-am zis ca e! Dar a trecut in aceeasi faza si e ceva normal! Asta e.

| CezaraEM a răspuns (pentru caramela):

Multumesc de sfaturi, am sa vad ce fac pana la urma!

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru remus1007):

Stiu ca e nu e normal, am sa vad ce o sa fac! Merci de sfaturi, chiar daca esti baiat laughing)) de obicei, vorbesc asta cu fete, nu cu baieti, whatever...merci

Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, aceste pete maronii pot indica apariţia menstrei.

Din PĂCATE, cel mai probabil, ai o afecţiune endocrină/tiroidiană sau o afecţiune ovariană/ovare polichistice sad

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament ( dacă e cazul )
2 ) probleme de natură ginecologică ( ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMoon a răspuns:

Medicii te omoara, eu cel putin merg la medic doar pentru analize de sange, ma tratez singur de mult timp daca am ceva stiu ce pastile exista pentru orice...

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru remus1007):

Ba am, dar ba vine, ba nu vine?! asta e...ce sa fac? sa ma indop cu medicamente sau sa fac nu stiu ce tratament si peste cateva luni sa descopar ca am nu stiu ce?! wtf

| CezaraEM a răspuns (pentru RobertMoon):

Asa ziceam si eu! Mai ales in tara asta, unde toti medicii buni au plecat. Sunt de acord cu tine...

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru remus1007):

Am inteles laughing nu am 10 ani, mi-am dat seama!
Merci de sfaturi, poate va veni laughing daca deja sunt semne premenstr... poate peste 4-6 zile vine!
Poate am fost si stresata (caci sunt la facultate in ultimul an) si odihna necorespunzatoare (dorm cam aiurea in ultima perioada) .....sunt multi factori care adunati au dat asta...

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns (pentru remus1007):

rolling on the floor

| CezaraEM a răspuns:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Dar am sa iau ceai de Coada Soricelului! Am auzit ca e bun pentru asta! :-)

| jewnina a răspuns:

Nu o sa mori stai linistita! hahah

De ce sa iti fie frica sa mergi la doctor? Mie mi-ar fi frica sa am ceva si sa nu pot merge la doctor...sau ti-e rusine?

Petele maronii, da, pot sa anunte menstruatia, mi s-a intamplat...altceva nu cred ca e avand in vedere ca nu ai avut relatii sexuale