| biutzaB a întrebat:

Am o problema si as dori sa aud parerea voastra.De 6 luni am aparat dentar pentru ca dintii mei au fost strambi si ca am avut si probleme cu gingiile.sangerau putin.acum cateva zile ortodontul mi-a schimbat arcul(sarma) este putin mai gros si am din nou durerile acelea insuportabile(presiune pe dinti) si nu numai.imi sangereaza foarte mult gingiile. i-am spus si ortodontului si a spus ca nu are nimic.sa ma spal pe dinti mai des. dar sangereaza rau straight face. aveti si voi aceleasi probleme? o sa imi treaca? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eXpreSSss a răspuns:

SI eu am avut aparat dentar pana acum...5 ani ca sa zic asa si am 22 ani acum tongue si asa am patit si eu... momentan radacinile dintilor tai sunt putin "firave" ca sa spunem asa si o sa mai treaca o vreme pana o sa iti treaca faza cu sangerarea si vor devenii iarasi "puternice". Sper sa te fi incurajat ^_^ Cius si Sanatate multa.

2 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Daca ortodontul ti-a spus ca o sa-ti treaca, atunci o sa-ti treaca. happy

| SmileInGreen a răspuns:

Da... pana se "obisnuiesc" gingiile cu presiunea creata de arc. Si eu am trecut printr.o situatie asemanatoare cand mi-am schimbat arcul...