| Cobq23 a întrebat:

Bună TPU, am o problema și vreau sa ma ajutați, va rog. E prima data când mi se intampla, acum 1 saptamana mi-a ieșit o aftă fix langa un brackets de la aparatul dentar și ca afta stătea fix pe brakets ma durea, dar am suportat 1 zi 2, 3. In 1 saptamana afta se făcuse mai mare și aveam și rana și vad ca începe sa mi se umfle buza și sa ma doara mai rau. Ce pot sa fac acum? Mi s-a umflat și fața, cred ca am și puroi nuah, mai sunt locuri mici, umflate și mai simt un gust urat. Va rog puteți sa îmi dați niște sfaturi ce sa fac ca ma doare rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la stomatolog de urgenta!

| Frank51 a răspuns:

Afta dispare după câteva zile, nu se agravează. Ceea ce ai tu este total altceva și trebuie să mergi de urgență la consult.