| Didutsu a întrebat:

Am o problema si vreau sa ma ajutati cum puteti si daca se poate cu metode naturiste. Am cearcane si nu stiu cum sa scap de ele deja se vad foarte urat pentru varsta mea si nu e vorba ca le am de cateva zile sau saptamani, le am de 2 ani si chiar nu stiu ce sa mai fac ca sa pot scapa intr-un fel de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Salut si Hristos a Inviat!
Feliile de castraveti si de cartofi sunt foarte eficiente, insa daca nici asa nu merge, imi e teama ca trebuie sa recurci la operatii, desi e mai bien sa ceri sfatul unui doctorbig grin
Uite ceva metode gasite de mine pe inernetbig grin
- sa aplici o lingurita care a stat la frigider pe zona afectata. Se zice ca regleaza circulatia, fiind folositoare si impotriva umflaturilor de sub ochi. Sper sa-ti foloseasca sfatul, care da roade si dupa ce-ti faci somnul de frumusete cel putin 7 ore si aplicare de creme in mod regulat
-Cu comprese reci de albastrele!
-

| Uoana a răspuns:

Lol, sa nu pui niciodata lingurite de la frigider, gheata sau alte alea pe ochi, nu fac decat sa te invineteasca mai raulaughing. si eu cearcane si am incercat toate tampeniile astea si aratam de zici ca eram batuta. Incearca sa dormi inainte de 11, bea multa apa si nu te mai stresabig grin

| HocusPocus a răspuns:

Buna!
•Gheata. Senzatia de racorire a pielii oferita de gheata permite stimularea circulatiei sangvine in jurul ochilor. Tesuturile se vor decongestiona, insa nu pentru mult timp, efectul durand maximum o ora. Decupeaza doua degete de la o manusa din latex nefolosita. Umple-le cu apa si innoada-le foarte bine. Baga-le in congelator, de preferat intr-o lingurita pentru ca apa sa inghete intr-o forma ovala, pentru a putea fi ulterior plasate cu usurinta sub ochi. Contactul direct cu gheata este mult prea agresiv, mai mult decat atat poate fi folosit fara sa-ti strice machiajul.
•Compresa cu ceai. Daca se aplica regulat, compresele cu ceai pot estompa cearcanele. Ceaiul de musetel este foarte eficient datorita proprietatilor anti-inflamatorii si calmante. Incalzeste doua plicutele de ceai (sau fa chiar tu doua comprese) si aplica-le pe ochi. Stai intinsa 10 minute si relaxeaza-te. Repeta procedura de trei ori pe saptamana, timp de doua-trei luni.
•Rondele de castravete. Castravetele este o leguma care contine antioxidanti importanti pentru stimularea circulatiei sangvine si vitamina K care ajuta la fabricarea proteinelor. Pune in frigider un castravete, timp de 15 minute. Taie-l rondele si aplica doua dintre acestea pe ochi atat dimineata, cat si seara. Relaxeaza-te timp de 10-15 minute