| Liiidiaaa a întrebat:

Buna TPU

Am o prolema la ochi lucrurile le vad clar n-am prolema dar am observat ca ultimele 3 luni de scoala nu mai vedeam bine la tabla si in vacanta am observat ca nici la tv prea bine trebuie sa ma incrunttongue
din cate am citit pe net acesta se numeste miopie mie imi este frica sa-i spun mamei findca mereu mi-a spus sa nu mai stau asa mult pe lptop cand eram mica stateam cate 5 ore laughingmdea dar acum stau cate 30 min sau 1 ora maxim
Intrebarea mea este trebuie sa port ochelari neaparat?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iza_Izabela_1997 a răspuns:

La fel am fost si eu si port ochelari de distanta laughing si la inceput a fost lentila mica si fiindca nu i-am purtat cum trebuia au mai crescut un pic deeeeci... DUTE LA DOCTOR! happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, neaparat. Fiecare zi in care nu ii porti creste dioptriile.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, cel mai bine faci un consult si o sa iti spuna medici ce e de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neaparat! Altfel se va agrava! daca vei purta, si nu este deja grav, poate da inapoi in cativa ani si apoi sa nu mai fie nevoie sa porti ochelari! deci, du-te cat mai repede la un cabinet de oftalmologie! e spre binele tau!

| Eviix a răspuns:

Du-te la doctor.

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu si aceeasi frica, depinde eu ultiumul 1 an jumate m-am descurcat fara si nu trebuie neaparat, singurul lucru prost este ca trebuie sa stai mai aproape de tv si daca conduci trebuie sa iti dublezi atentia

| InternautiiChick a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel si eu am avut strabism si trebuie neaparat sa te duci la doctor si sa iti dea ochilari dar nu trebuie sa ii porti mereu. Trebuie sa ii porti la calculator, televizor, daca te joci pe telefon, cand citesti sau scrii [asta incluzand si scoala]. Cand te joci nu este neaparata nevoie sa ii porti, adica eu asa am procedat la joaca nu i-am luat si acum vad bine. Funda te rog, nu am nici una!