| Andrwandu a întrebat:

am observat la sotul meu de vreo 2 zile, ca seara i se inrosesc ochii, ziua ii are normali, partea alba e normala, dar seara partea alba se inroseste, se umplu se vene mici rosii, el lucreaza 9 ore pe zi, si are rar o zi de concediu... Este foarte obosit, putin stresat, sa fie asta cauza, sau poate fi ceva mai grav? Repet, se intampla doar seara... Si, va rog frumos, nu veniti din nou cu "Du-te la doctor, astepti raspunsuri de la niste copii"? pentru ca nu am cum sa ma duc la doctor, deoarece momentan nu avem acte in tara unde suntem. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ai raspunsurile mai sus. Depinde si de locul in care lucreaza, daca lucreaza cu mult praf sau fum, daca e stresat sau nu. Dar cel mai sigur e de la oboseala. Daca zici ca asta se intampla doar seara cu siguranta e de la oboseala. Propune-i sa se odihneasca cu cate ora mai mult pe noapte si vezi, dupa cateva zile, daca seara mai are ochii rosii.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Poate fi de la mai multe : Somn mai putin de 8 ore, lucreaza in praf, se imbata aproape zi de zi, nu se alimenteaza sau nu bea apa cat ar trebui sau poate e sudor etc. Deci cam una din astea e problema...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toti avem seara ochii obositi. Mai contribuie poate si hipertensiunea de la efort fizic, stres etc. Majoritatea avem o forma mai lejera sau mai acuta de conjuctivita de la mizerii, maini murdare etc. Depinde si ce munca face, varsta etc. Remedii non-vazive fara un diagnistic clar nu poti folosi decat cel mult niste picaturi pentru igiena ochiului, pentru conjunctivita.