| Haiiipa a întrebat:

Am, sa zicem, o problema. Deci, ma consider o persoana foarte slaba, de fapt nu ma consider, sunt slaba. Problema este ca eu toata ziua mananc, si consistent, mananc de vreo 4 ori pe zi si nu de la fast-food dar nu se depune nicaieri! Eu am 1, 77 si 50 de kg si vreau sa mai pun cel putin 5 kg dar chiar nu stiu ce si cum sa fac. Mama mea e si ea slaba, de fapt nu chiar slaba, e ok, ea mi-a zis ca asa imi este constructia dar totusi de vara trecuta pana acum am reusit sa mai pun vreo 3 kg, cred. Ce sa fac? Problema mea cea mare sunt picioarele. La burta nu am probleme, nu mi se vad coastele sau altceva, picioarele sunt problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floricikpurpurie a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa iti faci o cura!
Sa mananci mult mai multe lactate si carne poate chiar si dulciuri...
Si eu sunt in aceiasi situatie sa stii dar asta e per sa ma mai ingras si eu :d

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum asa e organismul tau, cand esti inca in formare. dar mai incolo dupa 20 si vreo 5 de ani cand se considera corpul ajuns la maturitate, ai sa vezi ca se mai schimba unele lucruri. corpul nu mai arde asa mult grasimile, se fac depuneri, etc. dar du-te la un medic specialist sa te vada si te va ajuta el. nu trebuie sa te inbuibi de mancare, pentru ca se pot afecta alte organe ale corpului. vreo 10 kile poti pune linistita pe tine. la inaltimea asta acolo cam 60-65 ar trebui sa ai. oricum...du-te la un medic si te ajuta el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 67 de kilograme.
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Si ar trebui vizitat si un medic.
Te pup!

| Haiiipa explică (pentru anonim_4396):

Exact asta mananc. Cereale mananc mai mereu in ultimul timp, fructe din plin si chiar si iaurt. fasolea e preferata mea si mananc si carne, doar daca e prajita sau pe gratar laughing. peste mananc ocazional. paste mananc. PROBLEMA ESTE ORGANISMUL MEU IDIOT!

| n1445 a răspuns:

Nu cred ca poti face nimic. Poti sa mananci cat vrei daca organismul tau nu depune grasimile nicaieri degeaba... si chiar daca s-ar depune nu poti spune "grasime! depune-te pe picioare" happy. Asta e. Unele fete ar vrea sa aiba silueta ta. Stai calma, cine te place te place asa cum esti. Cine te critica, ignora. :*

| Arcani a răspuns:

Cred ca este o mostenire din familia unii oameni pur si simplu nu se pot ingrasa.happy

| Haiiipa explică (pentru Arcani):

Asta ar fi o mare problema pentru mine.
Daca totusi mananc si vreau sa ma ingras tot sunt considerata anorexica? laughing
Ciudata intrebare dar.

| n1445 a răspuns (pentru Haiiipa):

Nu. Daca erai anorexica te considerai grasa.

| anca377 a răspuns:

Asta e din familie n-ai ce face

| Simplu876 a răspuns:

Poate ti se intampla ce mi se intampla si mie cred ca tu in acest moment cresti si de asta nu te ingrasi. Poate intr-un timp te vei ingrasa. funda?

| Bogdan_Diana_Didona_1975 a răspuns:

Maninca o data pe zi.
Eu am mincat mereu f putin, caci doream sa fiu cit mai slaba, chiar si atunci cind eram deja slaba. Mincam o data pe zi sau la 2 zile, fara carne, dulce etc. si in final am ajuns grasa, mi-a scazut rata metabolismului si am ajuns la hipotiroidism.
Nu recomand nimanui sa faca ca mine, pentru ca am si alte boli, dar am observat ca persoanele care vor sa se ingrase maninca mult si des si tot slabe sunt. Totusi, mincati mai rar, mai mult in a doua parte a zilei.Dar nu exagerati.