| mihaigabriela2012 a întrebat:

am si eu o intrebare! am niste alunite pe corp de diferite marimi si culori si vad ca se inmultesc; am fost la doctori dar fara nici un rezultat mi au dat creme sau au zis ca trebuiesc arse dar mi-e frica, ce as putea si eu sa fac?
Astept pareri sincer, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic dermatolog pentru dermatoscopie periodica. In cazul in care apar modificari ale alunitelor tale, care sa sugereze o transformare maligna ti se va recomanda excizia lor, in caz contrar trebuie sa le lasi in pace si sa ai in vedere cateva reguli in ceea ce le priveste. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-melanomul-cancerul-pe-care-il-vezi

2 răspunsuri:
| MyObsessionStaPeContulAstaOLuna a răspuns:

Arse cu laserul la doctor, normal.Ce crezi că ţi le arzi tu din pură voinţă? La medic, există un laser*nu ca în filme* care ţi-l pune pe piele şi îţi dispar aluniţele.Nu,nu doare doar o să simţi căldură în zona unde a fost dată cu laserul.

| anileda95 a răspuns:

Nu stiu cum poti scapa de ele mai ales daca ai fost la atatia doctori si ai incervat atatea tratamente. poti scapa de ele cu ajutorul laserului daca nu ai pielea foarte sensibila sau daca nu prin operatie.cunosc astfel de cazuri cu operatia dar nu iti recomand deoarece exista riscul mare de a face cancer de piele.Atata timp cat ai alunite pe fata si nu iti plac, incearca sa le acoperi cu fond de ten, sau pudra. Si cel mai important, cand te expui la soare foloseste mereu o crema protectoare(factor de protectie 30+) pentru a evita alte probleme de sanatate.Bafta si ai grija:*