| biutzaB a întrebat:

am si eu o intrebare.Care sunt simptomele afectiunii glandei tiroide? Aceasta afectiune poate aparea la orice varsta? chiar si la 20 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Simptome hipotiroidie: constipatie, piele uscata, cresterea in greutate, desi pacientul nu are pofta de mancare, dureri musculare si articulare, intarzieri menstruale sau cu flux abundent, depresie, gandire si vorbire lenta, somnolenta, scaderea capacitatii de memorare, adaptabilitate scazuta la frig, etc.
Excesul de hormoni tiroidieni (hipertiroidismul) apare atunci cand glanda tiroida pune in circulatie o cantitate mai mare de hormoni tiroidieni. Poate fi antrenata in acest proces intreaga glanda, sau o formatiune tumorala localizata intr-o anumita zona a tiroidei (adenomul toxic). Daca in cazul insuficientei tiroidiene totul "evolueaza incet" in cazul hipertiroidismului totul "evolueaza rapid si agresiv".
http://www.i-medic.ro/......tiroidiene

Răspuns utilizator avertizat
| KellyGreen a răspuns:

Probleme cu tiroida poti avea la orice varsta, nu am cum sa iti spun simptome deoarece poti avea multe afectiuni ale tiroidei fiecare cu simtome proprii, daca esti ingrijorata du'te la endocrinolog, cel mai bine ar fi sa te duci la parhon.